8. Leica Street Photo – wyniki konkursu

29.11 - 10.12.2018

8.leica street photo_

To już ósma edycja konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez przez Leica Camera Poland. Jak co roku zwycięskie prace pokażemy w Leica 6×7 Gallery Warszawa. Wernisaż już 29 listopada o 19.00. Nowością będzie ogłoszenie która fotografia zdobyła Grand Prix, a także wręczymy nagrodę główną – Leiką CL z obiektywem idealnym do street photo.

Grand Prix 8.Leica Street Photo: Katarzyna Kubiak
15. Katarzyna Kubiak_3fot. Katarzyna Kubiak

Oto lista zwycięzców 8.Leica Street Photo w kolejności alfabetycznej:

Taras Bychko
Maciej Czajka
Maciej Dakowicz
Daniel Frymark – 2 prace
Marcin Góralski
Maciej Holy
Adrian Jaszczak
Tomasz Kaczorek
Filip Klimaszewski
Ania Kłosek
Elwira Kruszelnicka
Katarzyna Kubiak – 3 prace
Damian Milczarek
Łukasz Pecio
Artur Pławski
Katarzyna Urbanek
Volodymyr Voznyy

W tym roku mieliśmy sporo zmian:
Do grona jurorów zaprosiliśmy wszystkich laureatów poprzednich edycji – aż 66 osób odpowiedziało na to wezwanie! Serdecznie dziękujemy im za poświęcenie – wybierali spośród nieomal 5 tysięcy prac!
Nowością jest też nagroda główna – Leica CL z obiektywem. Kto otrzyma ten wspaniały aparat oraz tytuł Grand Prix ujawnimy podczas wernisażu, już 29 listopada o godz 19.00.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom oraz zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej.

Galeria zwycięzców  w kolejności alfabetycznej 

 

1. Taras_Bychko
fot. Taras Bychko

2. Maciej Czajka
fot. Maciej Czajka

3. Maciej Dakowicz
fot. Maciej Dakowicz

4. Daniel Frymark
fot. Daniel Frymark

5. Daniel Frymark_
fot. Daniel Frymark

6. Marcin Góralski
fot. Marcin Góralski

7. Maciej Holy
fot. Maciej Holy

8. Adrian Jaszczak
fot. Adrian Jaszczak

9. tomasz kaczorek
fot. Tomasz Kaczorek

10. Filip Klimaszewski
fot. Filip Klimaszewski

11. Ania Kołosek
fot. Ania Kłosek

12. Elwira Kruszelnicka
fot. Elwira Kruszelnicka

13. Katarzyna Kubiak_1
fot. Katarzyna Kubiak

14. Katarzyna Kubiak_2
fot. Katarzyna Kubiak

15. Katarzyna Kubiak_3
fot. Katarzyna Kubiak

16. Damian_Milczarek
fot. Damian Milczarek

17. Łukasz Pecio
fot. Łukasz Pecio

18. artur pławski_małe
fot.  Artur Pławski

20. Katarzyna Urbanek
fot. Katarzyna Urbanek

21. Volodymyr Voznyy_małe
fot. Volodymyr Voznyy

 

Poniżej klika komentarzy jakich udzielili nam jurorzy po dokonaniu wyborów.

Nowa formuła głosowania to bardzo ciekawy eksperyment i ciekawy wybór fotografii. Wadą, są powtórzenia zdjęć w bardzo podobnej konwencji. Gdyby sędziowie widzieli się fizycznie na pewno wykluczyli by z finałowego wyboru powtórzenia. W finałowym wyborze znalazło się kilka moich typów. Na każdą z wybranych prac zwróciłam uwagę podczas przeglądania, nie na każda głosowałam. Bardzo ubolewam, że poza zestawem niestety znalazło się kilka doskonałych prac (w tym para w McDonaldzie – to zdjęcie wyjątkowo zapadło mi w pamięć).
Konstancja Nowina Konopka

Po raz pierwszy byłem jurorem w tak dużym konkursie. Wcześniej brałem udział w konkursach fotograficznych jako uczestnik i nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak ciężka jest to praca. Niektóre z nadesłanych zdjęć mnie zaskoczyły. Były wśród nich takie, które moim zdaniem, nie mieściły się w konwencji. Ale był też ogrom świetnej fotografii streetowej. Powiem szczerze, że ciężko mi było wybrać moją dwudziestkę. W pierwszej selekcji zaznaczyłem prawie 70 zdjęć. Biłem się z myślami do 2 w nocy. Jestem zadowolony z wyników, tym bardziej, że kilka moich typów znalazło się w finałowym wyborze.
Daniel Frymark

Milo jest oglądać nowoczesne, streetowe kadry umiejscowione w polskich realiach. Wiele świetnych zdjęć, zaskakujących, pomysłowych, dopieszczonych kadrowo. dlatego wybrać to jedno było dużym wyzwaniem
Do masowo wysyłających: więcej pokory i ostrzejszej samooceny, nie wystarczy wysłać czegokolwiek żeby mieć szansę. Mieliśmy niestety zalew zdjęć, które nie mieściły się nawet w szeroko pojętej definicji  street photo.
Mariusz Janiszewski

To był mój debiut w roli jurorki Leica Street Photo, więc trudno mi porównać poziom zgłoszonych zdjęć w poprzednich latach. Niemniej jednak wybór był bardzo trudny. Ogromna ilość zgłoszonych prac i ich poziom sprawiły ze ciężko było wyłuskać te najlepsze. Miałam problem z podjęciem ostatecznych decyzji, bo już te kilkadziesiąt zdjęć na mojej „short” liście było naprawdę na wysokim poziomie. W finale znalazło się aż 10 zdjęć na które oddałam głos, co bardzo mnie cieszy. Myślę, że ten zestaw jest naprawdę mocny i odzwierciedla nasze różnorodne spojrzenie na to, co aktualnie dzieje się na naszym rodzimym podwórku „streetowym”. Ku mojemu zaskoczeniu do finału dostały się 3 moje zdjęcia. To bardzo miłe wyróżnienie. Dzięki temu wiem, że mój styl fotografowania podoba się ludziom. Jeśli czerpią przyjemność z oglądania moich zdjęć, to najlepsza możliwa nagroda.
Katarzyna Kubiak

Formuła demokratyczna do bólu. Ze wszystkimi tego dobrymi i słabszymi stronami. Poziom zróżnicowany raczej bardzo. Ten konkurs jest zawsze wielką przygodą. Lubię w streetphoto to przekraczanie granic, nową przestrzeń dla wyobraźni, coś co trochę wykracza poza tradycyjny reportaż, portret, dokument.
Artur Pławski

Mile zaskoczyło mnie, że zostałem jurorem 8 edycji Leica Street Photo. Zdjęć zgłoszono prawie 5 tysięcy wiec perełki były nieliczne. Zjawisko fotografii ulicznej jest bardzo powszechne, ale niejednoznacznie określone. Jest wiele definicji i każdy inaczej ją postrzega. Ciekawa innowacja w tym roku: zaproszenie do jury laureatów wszystkich edycji, to odważny i cenny ruch. Każdy oceniał sam, bez konfrontowania z wyborami innych. To wybór wielu osób głęboko osadzonych w fotografii: streetowej ale też profesjonalistów z innych jej odmian. Werdykt jest wiec szerokim spojrzeniem. Dowodem jest mocny zestaw tegorocznych.
Marek Lapis

Zwycięskie fotoragfie do zobaczenia na www.leica-gallery.pl Oraz od 29.11.2018 godz 19.00 na ścianach Leica 6×7 Gallery Warszawa
Leica Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Wystawa będzie czynna do 10 listopada. Wstęp wolny.
Partnerem technologicznym wystawy jest Holy-Art

29 listopada, godz. 19:00, Leica Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Wystawa będzie czynna do 10 grudnia. Wstęp wolny.
Partnerem technologicznym wystawy jest Holy-Art.
Wydarzenie na Facebooku.