Oprowadzanie Alicji Białej po wystawie Polska

Sobota, 22 września, będzie ostatnim dniem wystawy Alicji Białej „Polska” w Leica 6×7 Gallery Warszawa. Z tej okazji zapraszamy na finisażowe oprowadzanie artystki po wystawie, które rozpocznie się o godzinie 15:00.

Kolaże Alicji Białej z serii „Polska” składają się z symboli, motywów i emblematów budujących zbiorową tożsamość Polaków. Artystka wykorzystuje zdjęcia z Internetu, archiwa rodzinne, wycinki prasowe, a także własne zdjęcia wykonane na potrzebę projektu.Alicja_Biała_Polska3
Kontynuacją „wycinanek polskich” stał się projekt „Polska bez obrazy”, nawiązujący do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Odwołując się do tradycji peregrynacji, artystka zainicjowała podróże wybranych prac po kraju. W akcję włączyło się wiele osób, także ze świata kultury i polityki. Wizerunki odwiedziły m.in. Krystynę Jandę, Olgę Tokarczuk, Katarzynę Nosowską, Roberta Biedronia.

Alicja Biała tak podsumowuje swoje intencje: „Ważne było dla mnie, aby te prace podróżowały, żeby stały się przyczynkiem do rozmów o Polsce, ale też pozwoliły spojrzeć na nas samych z dystansu. Bowiem Polacy – zupełnie niepotrzebnie – bardzo drażliwi są na tle własnej polskości. Niech te prace wywołają uśmiech, ewentualnie refleksję”.

ALICJA BIAŁA – ilustratorka, graficzka, artystka wizualna. Ukończyła Via University College oraz The Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację na The Royal College of Art w Londynie. Jej ilustracje publikowane są regularnie m.in. w Danii, Polsce, Niemczech, Chinach i Australii. Jest także autorką murali, które znajdują się w Polsce, Portugalii, Meksyku, USA – jej ostatnia praca w Kassel, jako niezależny projekt odbywający się w czasie trwającego tam Documenta 14. Ostatnie wystawy indywidualne artystki odbyły się w Santa Barbara Center for Art, Science and Technology w Kalifornii oraz MuteGallery w Lizbonie. Wybór wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych) jest pierwszą książką z jej pracami.

buała

Oprowadzanie Alicji Białej po wystawie „Polska”
22 września (sobota), godz. 15:00
Leica 6×7 Gallery Warszawa, II piętro
________________________
Alicja Biała, „Polska”
Wystawa: 27.07.2018 – 22.09.2018
Kuratorka: Monika Proniewska
________________________
Wydarzenie na Facebooku
________________________
Partoni medialni: Gazeta WyborczaFotopolis.pldoc! photo magazineZwykłe ŻycieEnter the ROOM x G’rls ROOMArtinfo.plDigital Camera PolskaUSTA oraz patronaty: Wydawnictwo WolnoHoly-Art, Tengu, MYSIA 3