Artyści

Anita Andrzejewska

Anita Andrzejewska ukończyła grafikę na krakowskiej Akademii Sztuk pięknych. Fotografka, podróżniczka i ilustratorka książek dla dzieci. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymała wiele nagród w Polsce i za granicą. Wśród nich za projekt fotograficzny w Santa Fe Center for Visual Arts oraz we francuskim konkursie na najlepiej zilustrowaną książkę dla dzieci Figures Futur.

Jej prace były pokzywane na Islandii, w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Iranie, Turcji, Niemczech, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Węgrzech i Słowacji. Do jej najważniejszych wystaw indywidualnych należą „Patrząc” (2011, Warszawa, Kraków, Łódź), „Noor-e Jan” (2009; Warszawa, Katowice, Ateny, Istanbul), „Footprints” (2007; Toruń), „Places” (2004; Katowice), „Niespiesznie" (2014, Warszawa).

W trakcie swojej kariery fotograficznej Anita była zaangażowana w projekty artystyczno i społeczne łączące Europę z Azją. Prowadziła warsztaty artystyczne dla dzieci w Ahmedabad w Indiach i w Stambule, wielokrotnie podróżowała do Iranu gdzie współtworzyła działania literackie i fotograficzne w Teheranie, Shirazie i Yazdzie.

Zazwyczaj pracuje tradycyjnymi technikami fotograficznymi i samodzielnie wykonuje swoje odbitki. Prowadzi także warsztaty związane z pracą w ciemni fotograficznej.
Anita Andrzejewska

    Anita Andrzejewska - Nieśpiesznie


    Wystawa czynna: 07.03.2014 - 05.05.2014


    Anita Andrzejewska wiele podróżuje, ale jej fotografii nie można nazwać podróżniczą. To zdjęcia, które przenoszą widza w nieznaną mu czasoprzestrzeń. „Niespiesznie” to projekt nieoczywisty, osobisty, opracowywany przez długie miesiące w ciemni.
    Linki i zasoby do pobrania