Bogdan Dziworski – „F/5.6″ w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Z przyjemnością zawiadamiamy, że między 16 lutego, a 6 maja w łódzkim Muzeum Kinematografii będzie można zobaczyć wystawę fotografii „F/5.6″ autorstwa Bogdana Dziworskiego, wybitnego filmowca, mistrza fotografii ulicznej. Wernisaż wystawy oraz spotkanie autorskie z fotografem odbędzie się w czwartek 15 lutego o godzinie 17:00.
Bogdan Dziworski
fot. Bogdan Dziworski

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy czy podczas zabawy. Prezentowane zdjęcia to niezwykły obraz polskiego społeczeństwa lat 60, 70 i 80.

Bogdan Dziworski z zawodu jest operatorem i twórcą filmowych dokumentów. Jego zdjęcia przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej: Wajdy, Morgensterna czy Hasa. Nawyki, spojrzenie wyniesione z pracy, z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Fotograf z doskonałą lekkością kadruje rzeczywistość, a przedstawione na zdjęciach sytuacje posiadają trudną do uchwycenia aurę, o której pisał Walter Benjamin w „Małej historii fotografii”. W efekcie każde zdjęcie to mini opowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę.


fot. Bogdan Dziworski

Twórczość Bogdana Dziworskiego to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Zdjęcia Dziworskiego mają również znaczenie historyczne i poznawcze. Wiele kadrów z jego fotograficznego zapisu, tworzonego trochę jakby, przy okazji, przez lata nie ujrzało światła dziennego. Pierwszy album pod tytułem „My View” ukazał się w 1981 roku, w Wiedniu. Kolejny powstał dopiero w latach 90. Wówczas zorganizowano również kameralne wystawy: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Częstochowie.

Pokaz „f/5.6” w Muzeum Kinematografii będzie obszerną, przekrojową retrospektywą, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Podczas wystawy pokazanych zostanie wiele niepublikowanych dotąd prac, specjalnie wyselekcjonowanych spośród rozległego archiwum fotografa. Premiera projektu miała miejsce w Leica 6×7 Gallery Warszawa na jesieni 2016 roku.

Bogdan Dziworski
fot. Bogdan Dziworski

Ekspozycji towarzyszy album pod tym samym tytułem, w którym znajdzie się szeroki wybór czarno-białych fotografii, kadry z filmów, eseje Adama Mazura, Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą.

Bogdan Dziworski „F/5.6″
16.02-6.05.2018
Muzeum Kinematografii, Łódź
Wernisaż wystawy: 15 luty 2018, godz. 17:00
Spotkanie autorskie: 15 luty 2018, godz. 18:00
pl. Lecha Kaczyńskiego 1, Łódź
wydarzenie na Facebooku