Bogdan Dziworski na Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”

W dniach 7-9 września miasto Sopot oraz Leica 6×7 Gallery Warszawa zapraszają na otwarcie czwartej edycji festiwalu fotografiiW ramach Sopotu”. W ramach weekendu otwarcia Festiwalu zapraszamy na wernisaż wystawy Bogdana Dziworskiego f/5.6 w Państwej Galerii Sztuki w Sopocie (piątek, 7.09, godz. 18.30) oraz na spotkanie autorskie z fotografem (sobota, 8.09, godz. 16:00). 

Screen Shot 2018-08-17 at 18.59.54 copy

f/5.6 to przegląd zdjęć wybitnego filmowca, dla którego praca z aparatem stała się wieloletnią pasją. Uważany za arcymistrza fotografii ulicznej nazywany polskim Cartier-Bressonem, Dziworski stworzył czuły i subiektywny dokument wokół polskiego społeczeństwa w latach 60., 70., 80 i 90. Zapisał go w formie czarno-białych zdjęć, które będzie można podziwiać na ekspozycji. Pokaz w Państwowej Galerii Sztuki to fragment ponad czterdziestoletniego dorobku tego twórczego fotografa. Wystawę będzie można oglądać do 19 września.

Bogdan Dziworski (1941) wybitny fotograf, operator, reżyser i scenarzysta filmowy. W 1965 roku ukończył łódzki Wydział Operatorski PWSTiF. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. W 2014 roku odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu znakomitych filmów dokumentalnych, głównie krótko- i średniometrażowych.

Ekspozycji towarzyszy album pod tym samym tytułem, w którym znajdzie się szeroki wybór czarno-białych fotografii, kadry z filmów, eseje Adama Mazura, Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą.

Bogdan Dziworskifot. Bogdan Dziworski

Obok wystawy Bogdana Dziworskiego, jak ak co roku widzowie będą mieli okazję zobaczyć nowe projekty fotograficzne rezydentów festiwalu, prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, jak również premierowe i najlepsze wystawy czołowych polskich artystów i fotografów w galeriach Centrum Sopot. Planowane również spotkania z autorami, warsztaty, pokazy i koncerty. Tegorocznymi rezydentami festiwalu są: Kacper Kowalski, Maciej Moskwa i Konstancja Nowina Konopka. Będzie można również oglądać nową wystawę nieprezentowanych jeszcze fotografii Krzysztofa Millera, premierowy pokaz projektu Grzegorza Wełnickiego i wspomnianą przekrojową wystawę Bogdana Dziworskiego. Na festiwalu zostaną pokazane cykle fotografii Agaty Grzybowskiej i Wojciecha Grzędzińskiego i archiwalne zdjęcia Sopotu wykonane przez Zbigniewa Kosycarza.

 


fot. Bogdan Dziworski

Bogdan Dziworski – f/5.6 – wystawa indywidualna
Kurator: Rafał Łochowski
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Wernisaż: 7.09.2018 (piątek), godz. 18.30
Wystawa potrwa: 8.09.2018 – 19.09.2018
Wystawa powstała we współpracy z 6×7 Leica Gallery
______
Spotkanie autorskie z Bogdanem Dziworskim: 8.09 (sobota), godz. 16:00, Państwowa Galeria Sztuki, kawiarnia Let’s Art
______
wydarzenie na Facebooku