Bogdan Dziworski – Podchody i inne gry towarzyskie

25.05 - 06.07.2011
  • Bogdan Dziworski

    Bogdan Dziworski

  • Bogdan Dziworski

    Bogdan Dziworski

  • Bogdan Dziworski

    Bogdan Dziworski

Wystawa prezentuje 36 czarno-białych fotografii, wykonanych na przestrzeni trzydziestu lat. Obok obrazów bardzo znanych, które wpisały się w historię polskiej fotografii, premierę będą miały zdjęcia wcześniej niepublikowane, odkryte w archiwum artysty. Tematyka wystawy to relacje damsko-męskie, ich niuanse i subtelności, pierwsze uczucia i zaloty uchwycone nadzwyczaj czujnym okiem fotografa. Obserwacja prostych zachowań zwykłych ludzi, istota męskości i kobiecości. Świat uczuć, który Bogdan Dziworski odkrywa dla widza na nowo. Emocje, pokazane prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Te kadry to obowiązkowa lekcja fotografii z wybitnym nauczycielem.

Bogdan Dziworski, to artysta, który wydaje się mieć kamerę i aparat fotograficzny „wrośnięte w oko i dłoń”. Jego fotografie zatrzymują ulotne momenty, niewidzialne nawet dla uważnego obserwatora. O fotografowaniu mówi: „Interesujący jest tylko człowiek. Trzeba umieć znaleźć temat uniwersalny. Trzeba umieć zrobić go tak, żeby był dla wszystkich zrozumiały. (…) Dobre zdjęcie, to zdjęcie zrobione w dobrym momencie. Dobry moment jest wtedy, kiedy to daje wynik. (…) Leica to genialny aparat. Do dziś nią fotografuję. (…) Analog wymaga zastanowienia i pracy myślowej. Trzeba korzystać z głowy. To jest przygoda z aparatem i chcę do tego wrócić.”

Wystawa jest efektem współpracy autora z Warszawską Szkołą Filmową (w której Dziworski uczy m.in. fotografii) oraz z polskim przedstawicielem Leiki, który objął opieką archiwum fotograficzne Bogdana Dziworskiego. Jego bogaty dorobek fotograficzny jest archiwizowany i katalogowany, tak aby te unikalne kadry przetrwały dla przyszłych pokoleń.