Bogdan Dziworski – wystawa fotografii „F/5.6” w Berlinie

Z przyjemnością zawiadamiamy, że między 22 września, a 21 grudnia w berlińskiej Galerie Hilaneh von Kories będzie można zobaczyć  przekrojową wystawę fotografii„F/5.6″ autorstwa Bogdana Dziworskiego, wybitnego filmowca, mistrza fotografii ulicznej. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 21 września o godzinie 19:00. Wystawa potrwa do 21 grudnia.

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. To czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przedstawiają chwile z życia zwykłych ludzi: młodych i starych, ładnych i brzydkich, w pracy czy podczas zabawy. Prezentowane zdjęcia to niezwykły obraz polskiego społeczeństwa lat 60, 70 i 80.

Bogdan Dziworski z zawodu jest operatorem i twórcą filmowych dokumentów. Jego zdjęcia przypominają niejednokrotnie kadry z monochromatycznych filmów Polskiej Szkoły Filmowej: Wajdy, Morgensterna czy Hasa. Nawyki, spojrzenie wyniesione z pracy, z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Fotograf z doskonałą lekkością kadruje rzeczywistość, a przedstawione na zdjęciach sytuacje posiadają trudną do uchwycenia aurę, o której pisał Walter Benjamin w „Małej historii fotografii”. W efekcie każde zdjęcie to mini opowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę.

Bogdan Dziworskifot. Bogdan Dziworski

Twórczość Bogdana Dziworskiego to nie tylko fotografia uliczna i reportaż z drugiej połowy XX wieku. To również realizowany konsekwentnie, przez dekady, projekt cechujący się ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Zdjęcia Dziworskiego mają również znaczenie historyczne i poznawcze. Wiele kadrów z jego fotograficznego zapisu, tworzonego trochę jakby, przy okazji, przez lata nie ujrzało światła dziennego. Pierwszy album pod tytułem „My View” ukazał się w 1981 roku, w Wiedniu. Kolejny powstał dopiero w latach 90. Wówczas zorganizowano również kameralne wystawy: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Częstochowie.

Pokaz „f/5.6” w Galerie Hilaneh von Kories w Berlinie będzie obszerną, przekrojową retrospektywą, prezentującą całokształt wieloletniej twórczości fotograficznej Bogdana Dziworskiego. Premiera projektu miała miejsce w Leica 6×7 Gallery Warszawa na jesieni 2016 roku.

Ekspozycji towarzyszy album pod tym samym tytułem, w którym znajdzie się szeroki wybór czarno-białych fotografii, kadry z filmów, eseje Adama Mazura, Tadeusza Sobolewskiego i Wojtka Wieteski oraz fragmenty korespondencji Autora z Andrzejem Wajdą.

fot. Bogdan Dziworski

Bogdan Dziworski „F/5.6″
kurator: Rafał Łochowski
Galerie Hilaneh von Kories
Belziger Straße 35, Berlin

22.09.2018-21.12.2018
Wernisaż wystawy: 21 września 2018, godz. 19:00