Bogdan Konopka „Leçons de Ténèbres” na Vintage Photo Festival

11.10 - 26.10.2019

Vintage Photo Festival – Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy to przedsięwzięcie zrodzone z pasji do fotografii oraz głębokiego przekonania o tym, że fotografia analogowa przeżywa obecnie renesans i ma ogromny wpływ na kierunek rozwoju fotografii cyfrowej.

VPF 2019 zaprasza 11 października o godz. 18:00 na wernisaż fotografii wyjątkowego Bogdana Konopki.

konopka---lecons-de-tenebres---200206-touquet-paris-plage---rgb-3000px

Fotografie Bogdana Konopki to stopklatki z przemijających sytuacji. Artysta poszukuje upływającego czasu zwracając oko aparatu w stronę architektury, pomników czy pejzażu. Wydobywa z nich romantyczne piękno i zmusza widza do zadumy nad historią. Opuszczone, zapomniane miejsca (strychy, kościoły, ulice i korytarze, a nawet salony gier wideo) przypominają o samotnej drodze człowieka przez życie. Tytuł „Leçons de Ténèbres” („Lekcje Ciemności”) nawiązuje do kompozycji muzycznej Françoisa Couperina – utwór towarzyszył odprawianemu przed świtem nabożeństwu Ciemnej Jutrzni polegającym na rytualnym gaszeniu świec. Ta muzyka wyznacza Konopce czas wywoływania negatywu w kompletnej ciemności. To również metafora pracy w ciemni fotograficznej, którą artysta traktuje jako formę rytuału – momentu, w którym „rodzi się obraz”.

Bogdan-Konopka-Leçons-de-Ténèbres_1

Bogdan Konopka (ur. 1953 roku w Dynowie, zm. 19 maja 2019 roku w Paryżu) karierę zaczynał w latach 70. Od lat 90. preferował technikę stykową. Jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu ,,fotografii elementarnej” (1982-86). Od 1988 mieszkał i pracował w Paryżu, gdzie od ponad 20 lat współpracował z galerią Françoise Paviot. W roku 2000 został ostatnim w XX wieku artystą przyjętym do ZPAF. Jeden z głównych twórców nurtu „fotografii elementarnej” (1982-1985) przy galerii Foto-Medium-Art we Wrocławiu. W 2003 roku w paryskim Centrum Pompidou odbyła się jego indywidualna wystawa ,,Paryż, miasto niewidzialne” (Paris, La ville invisible). Prace Konopki znajdują się w wielu innych zbiorach, m.in.: Fonds National ;Art Contemporain w Paryżu, Musée de L’Elysée w Lozannie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W swej twórczości preferował fotografię srebrową, najchętniej wielkoformatową. Interesowały go nade wszystko możliwości rejestracji indywidualnych aspektów przeżyć duchowych. Dwukrotnie nominowany do nagrody Niépce’a, (1994/1995), Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W roku 2017 odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę będzie można oglądać do 26 października. Wstęp z karnetem festiwalowym, do nabycia tutaj: KLIK 

Na wernisaż, podczas gali otwarcia festiwalu – WSTĘP WOLNY.

Wydarzenie na Facebook – KLIK

Vintage Photo Festival