Bogdan Konopka, „Leçons de Ténèbres”: oprowadzanie po wystawie

W sobotę,  30 czerwca o godzinie 18:00, zapraszamy na oprowadzanie  po wystawie „Leçons de Ténèbres” Bogdana Konopki.

Tytuł „Leçons de Ténèbres” („Lekcje Ciemności”) nawiązuje do kompozycji muzycznej Françoisa Couperina utwór towarzyszył odprawianemu przed świtem nabożeństwu Ciemnej Jutrzni polegającym na rytualnym gaszeniu świec. Ta muzyka wyznacza Konopce czas wywoływania negatywu w kompletnej ciemności. To również metafora pracy w ciemni fotograficznej, którą artysta traktuje jako formę rytuału – momentu, w którym „rodzi się obraz”.

fot. Bogdan Konopka

                                         fot. Bogdan Konopka

Składające się na projekt „Leçons de Ténèbres” w Leica 6×7 Gallery Warszawa kadry powstawały na przestrzeni ponad dziesięciu lat. Tematycznie zdjęcia dzielą się na dwie opowieści: pierwszą stanowią fotografowane w studiu (wyłącznie przy użyciu światła dziennego) martwe natury przedstawiające kwiaty i zwykłe, czasem już podniszczone przedmioty (być może dalekie echo arte povera).

fot. Bogdan Konopka
fot. Bogdan Konopka

Czarno-białe kadry Bogdana Konopki można łączyć z filozofią Waltera Benjamina – słynnego niemieckiego filozofa z przełomu XIX i XX wieku. To nie jedyne odwołanie. Zamrożone w medium srebrowej fotografii, toczą się „opowieści o tajemnych przejściach” Krzysztofa Rutkowskiego, semiologia Rolanda Barthesa. Tak,  jak w myśli Wojciecha Nowickiego detale zdobywają swój głos. Zdjęcia Konopki realizują również ideę surrealistów francuskich, którzy w codzienności poszukiwali realizmu magicznego i zaskoczeń.

30 czerwca (sobota), godz. 18:00
Prowadzenie: Monika Proniewska
Leica 6×7 Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, II piętro
Wydarzenie na facebooku