Bruce Gilden – American Made

24.06 - 28.08.2016

„Jestem znany z fotografowania z bliska, a im jestem starszy, tym bliżej podchodzę.”
Bruce Gilden

Zapraszamy na wystawę Bruce’a Gildena pt. American Made. Projekt ten, zaprezentowany po raz pierwszy jesienią 2015 roku w Hamburgu, składa się z kilkudziesięciu portretów, małomiasteczkowych pejzaży i martwych natur, wykonanych w latach 2013–2014 na amerykańskiej prowincji – przy okazji targów stanowych, festynów i innych imprez, corocznie organizowanych w zachodnich i południowych stanach USA.
Charakterystyczną cechą prac na wystawie, poza zdumiewającymi twarzami bohaterów Gildena, są rozmiary odbitek: 270×180 cm – to największe obrazy jakie można współcześnie wyprodukować w jakości fotograficznej w jednym kawałku!

Bruce Gilden - American Made

Bruce Gilden grasuje z aparatem po ulicach Nowego Jorku od dziesięcioleci. Jego czarno-białe, streetowe zdjęcia czerpią swą siłę z bezpośredniości, z jaką fotograf podchodzi do swych bohaterów. To one zaprowadziły go do agencji Magnum i przyniosły światową sławę.

Przez cztery dekady Gilden pracował wyłącznie na filmie, w czerni i bieli. Ostatnio jednak sięgnął po kolor. Najnowszy projekt jest rezultatem tego artystycznego katharsis i świadectwem transformacji jego twórczości od fotografii ulicznej do dokumentalnej fotografii portretowej. Artysta cyklem American Made kontynuuje swój monumentalny projekt-reportaż o współczesnych Stanach Zjednoczonych, zadając pytania o kondycję Ameryki i prawdziwość jej obrazu, poszukując tego, co pozostało z wielkiego amerykańskiego snu.

Bruce Gilden - American Made

Różnorodność twarzy Gildena głosi podstawową prawdę: świat nie składa się wyłącznie ze zwycięzców; jest w nim dużo elementów, których nie chcielibyśmy poznać z bliska. Ale to właśnie różnorodność charakterów, postaw, miejsc, stanowi o tym, że życie jest tak wyjątkowe. Świat na fotografiach Gildena nie jest wyretuszowanym światem z telenoweli czy ilustrowanego magazynu. Ludzie na tych zdjęciach nie są piękni i nieskazitelni. Ich domy, samochody, ich jedzenie i styl życia to nie jest ideał Zachodu. Ale te obrazy wdzierają się pod czaszkę. Zapadają w pamięć i zmuszają do refleksji nad tym, jakie piętno odciska na nas cywilizacja.

BRUCE GILDEN urodził się w 1946 roku na nowojorskim Brooklynie. W 1998 został członkiem legendarnej agencji Magnum Photos. Od lat sześćdziesiątych znakiem rozpoznawczym jego fotografii jest fascynacja postaciami charakterystycznymi, odstającymi od kanonów piękna. Za swe prace otrzymał szereg nagród i wyróżnień, tak w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Należy do najbardziej rozpoznawalnych fotografów amerykańskich.

Bruce Gilden - American Made

TARGI STANOWE
Targi stanowe to tradycyjne amerykańskie imprezy letnie o charakterze festynu. Od XIX wieku mieszkańcy poszczególnych stanów zjeżdżają na tereny targowe w pobliżu stolic, aby spotkać znajomych, zabawić się i napić. Moimi pierwszymi targami były Wisconsin State Fair w Milwaukee, gdzie udałem się w sierpniu 2013 roku, realizować zdjęcia do projektu „Postcards from America” (Pocztówki z Ameryki). To było jak manna z nieba: 1,012,552 odwiedzających w 11 dni! Zrobiłem mnóstwo dobrych zdjęć i pomyślałem, że warto pociągnąć temat. W kolejnych miesiącach 2013 i przez całe lato 2014 jeździłem z festynu na festyn: Missisipi State Fair, potem Ohio, Iowa i Minnesota, odwiedzane przez 150.000 osób dziennie! Niektóre wydarzenia były bardziej interesujące niż inne, ale na pewno nie było nudno.
fragment wypowiedzi Bruce’a Gildena dla S-Magazine

Bruce Gilden – American Made
24.06 – 28.08.2016, Mysia 3, Warszawa
wernisaż: 23.06.2016, godz. 19.00

Wstęp na wystawę płatny: bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł
godziny otwarcia galerii: poniedziałek–sobota 10–20, niedziela 12–18

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, 00-496 Warszawa
www.leica-gallery.pl, info@leica-gallery.pl, FB: LeicaGalleryWarszawa