Sonia Szóstak – Fortune Teller Told Me

15.02 - 06.04.2019

Zapraszamy 15 lutego o godz. 18.00 na wernisaż wystawy Soni Szóstak „Fortune Teller Told Me”. To pierwszy indywidualny pokaz tej artystki w Warszawie. Fotografka zaprezentuje wybór swoich najnowszych, a także wcześniejszych prac. Leitmotivem tej wystawy są rozważania na temat kobiecego ciała widzianego przez pryzmat fotografii.  Specjalnie na wystawę w Leica 6×7 Gallery Warszawa powstały zdjęcia z udziałem Małgorzaty Beli.

Sonia Szóstak_1_małe

Poruszając się pomiędzy fotografią modową, podróżniczą i portretem zdjęcia Szóstak są wielką afirmacją kobiecości. Fotografka rozwija niezależny język artystyczny zakorzeniony w tradycji wielkich mistrzów malarstwa i fotografii, czerpiący z dziedzictwa klasycznego portretu, lecz przy tym świeży i ujmująco liryczny. Przed obiektywem Soni Szóstak kobiety – widziane przez kobietę, są traktowane podmiotowo, pełne godności i siły, tak jak Małgosia Bela na portretach stworzonych specjalnie na wystawę.
Głównym tematem twórczości Soni Szóstak jest ludzkie ciało w naturze. Fotografka bada możliwości ciała w ruchu, chwyta je poza czasem, a jednocześnie na wskroś współcześnie. Pełni wdzięku bohaterowie fotografii Szóstak to modelki i znajomi, uchwyceni w lekkich tanecznych pozach. To fotograficzny portret jej pokolenia zanurzonego w marzeniach o tym co nierealne, nieuchwytne, piękne. Praktyka fotograficzna Szóstak zbliża się czasem do realizmu magicznego, każde zdjęcie zdaje się opowiadać swoją historię. Osadzone w rzeczywistości fotografie przekraczają jej granice, są odrealnione. Kunszt fotograficzny pozwala Szóstak śmiało poruszać się pomiędzy tradycjami i poetykami. Czy to starannie zaaranżowane czy spontaniczne uwiecznione, jej fotografie są natychmiast rozpoznawalne.

Sonia Szóstak_2_małe

 

Sonia Szóstak – Urodzona w 1990 roku w Szczecinie.  W 2015 roku ukończyła fotografię na łódzkiej Filmówce. Mieszka i pracuje między Paryżem a Warszawą. Szóstak publikowała na łamach kultowych magazynów na całym świecie, takich jak Vogue Polska, Vogue Italia, Vogue Portugal, Vogue Ukraine, Numero, Odda, Rolling Stone. Jest również autorką kampanii dla takich marek jak Chylak, Le Petit Trou, YES czy Mene. Jej fotografie prezentowane były na licznych wystawach grupowych, wśród nich Young Poland by Alexi Lubomirski, A/D/O Gallery (Nowy Jork, 2017), A Glimpse at Photo Vogue, Galleria Carla Sozzani (Mediolan, 2013), Corpus Delicti The Ballery (Berlin, 2018), Uwikłani w sztukę. Fotografia, malarstwo, rzeźba, wideo z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich, Muzeum Narodowe (Gdańsk, 2014). Prace Sonii Szóstak do pory prezentowane były na dwóch wystawach indywidualnych: The Age of Innocence w Muzeum Narodowym w Gdańsku, 2016 oraz rok wcześniej w berlińskiej galerii No Wodka A Journey to Mars, której kuratorką była Nadine Dinter, na co dzień pracująca w Helmut Newton Foundation. Wystawa w Leica 6×7 Gallery będzie pierwszą indywidualną wystawą Szóstak w Warszawie.

Sonia Szóstak Fortune Teller Told Me

Wernisaż: 15.02. (piątek), godz. 18:00
Wystawa: 16.02. – 06.04.2019
kuratorka: Magdalena Gemra
oprawadzanie autorsko-kuratorskie: 16.02. (sobota), godz. 16:00

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Godziny otwarcia galerii:
poniedziałek–sobota 10–20
niedziela handlowa 12–18
Wstęp bezpłatny

wydarzenie na facebooku

Partoni medialni: Fotopolis, Doc! Magazine, Art Info, Digital Camera