Terra Incognita

23.03 - 14.04.2018

22 marca o godz. 19.00 6×7 Leica Gallery Warszawa oraz studenci i absolwenci Katedry Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi zapraszają na otwarcie wystawy fotografii „Terra Incognita”. Ekspozycja zostanie połączona ze spotkaniem wokół publikacji PWSFTviT „Fotografia i szaleństwo” pod redakcją Tomasza Ferenca.

5Weronika_Jedrzejczak
fot. Weronika Jedrzejczak | Arytmia

Definicja słów Terra Incognita dotyczy obszarów niezbadania, nieznania. Czegoś Innego, obcego, trudno poznawalnego. Te słowa mogą się odnieść również do prezentowanych fotografii. W czasach, gdy opowiadamy głównie o swoich emocjach, gdy paradygmat fotografii zmienił się wraz z potrzebami młodych twórców, gdzie fotografia nie jest już samoistnym medium, ta postawa staje się osobną i istotną treścią.

„Terra Incognita” odzwierciedla specyfikę i wyjątkowość Szkoły Filmowej, dzięki której mieszanie się nawzajem różnych środków wyrazu filmu i fotografii, miało wpływ na twórczość studentów – autorów tej prezentacji. Są to: Justyna Bugajczyk, Justyna Chrobot, Paweł Giza, Hubert Humka, Weronika Jędrzejczak, Irenka Kalicka, Katarzyna Maluga, Agata Mariańska,Sonja Orlewicz-Zakrzewska, Alex Raczyński, Martyna Strzelczyk, Bartłomiej Talaga, Karolina Wojtas, Adelina Woś, Mateusz Woś oraz Krzysztof Żabski.

Martyna Strzelczyk
fot. Martyna Strzelczyk | Jungle fever

Język, którym posługują się zaproszeni na tę wystawę studenci i absolwenci PWSFTviT wyrasta z potrzeby wyrażenia siebie. Najważniejsze dla Nich staje się opowiadanie o sobie. O swoich potrzebach, lękach i obsesjach. O swojej wrażliwości. O stanie ducha. O odczuwaniu świata.

Terra Incognita – ziemia niepoznana, biała plama na mapie, to co jeszcze „nie-zobaczone”. Czy to pojęcie może również odnieść się do prezentowanych fotografii w czasach, gdy paradygmat fotografii zmienia się̨ na naszych oczach z każdym nowym zastosowaniem czy technologicznym odkryciem? Czy w czasach „obrazowego nadmiaru” może być osobną, osobistą i głęboką treścią? Czy spełnia potrzebę wyrażania Siebie, tego co w sobie najgłębsze i tego co w sobie niepoznawalne, co wymyka się̨ normom, budzi skrywane obsesje, skradające się lęki i inne skryte w cieniu Ja demony…

Wystawa prac studentów i absolwentów Fotografii PWSFTviT w Łodzi może być mentalno-emocjonalną podróżą przez wewnętrzne terra incognita młodych twórców. Pozwala zagłębić się w ten słabo znany, często na co dzień niewidzialny świat tego co skryte, i co jeśli już ujawnia się w chwilowych przebłyskach, to zawsze umyka przed jednoznacznością widzeń i sadów.
Anna Maria Zarychta

Paweł Giza_1

Terra Incognita” Katedra Fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi
Autorzy wystawy: Justyna Bugajczyk, Justyna Chrobot, Paweł Giza, Hubert Humka, Weronika Jędrzejczak, Irenka Kalicka, Katarzyna Maluga, Agata Mariańska,Sonja Orlewicz-Zakrzewska, Alex Raczyński, Martyna Strzelczyk, Bartłomiej Talaga, Karolina Wojtas, Adelina Woś, Mateusz Woś, Krzysztof Żabski
kurator: Marek Szyryk
Wernisaż: 22.03.2018 (czwartek), godz. 19:00
Wystawa: 23.03 – 14.04.2018

Krzysztoń Żabskifot. Krzysztof Żabski | Wspominienia

Program towaryszący wystawie:
Prezentacja i promocja książki „Fotografia i Szaleństwo” 23.03. 2018 (sobota) godz. 18:00
Tomasz Ferenc, Anna Zarychta wraz z zaproszonymi gośćmi

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Godziny otwarcia galerii: poniedziałek–sobota 10–20, niedziela 12–18
Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, 00-496 Warszawa. Wstęp bezpłatny
Wydarzenie na Facebooku