Wojtek Wieteska – Travelling

08.12 - 04.02.2018

Zapraszamy na premierowy pokaz najnowszych prac Wojtka Wieteski pod tytułem „Travelling”. Na serię składa się wystawa oraz projekcja filmowa. Całości towarzyszy katalog pod tym samym tytułem.

01TRAVELLING TITLE WWIETESKA

„Travelling” jest opowieścią o dwóch rodzajach miłości: fotografa do Fotografii (codziennej, jak poranna kawa) i do tajemniczej blondynki Agni (znaczy: ogień). Związek Fotografa z Agni trwał rok. Ich relacji towarzyszyła, dzień w dzień, Fotografia. W ten sposób powstał osobisty cykl zdjęć, utrzymany w konwencji współczesnej baśni i bajki.

Artysta opowiada o zbiorze „Travelling” tak:

Od 25 września 2016 roku do 4 września 2017 roku przeżyłem piękną i intrygującą historię miłosną. […] W tym czasie zrobiłem swój najbardziej intymny i świetlisty projekt Travelling. […] Opowiedziałem o tym co się wydarzyło między nami, gdzie to było i jak to widzieliśmy. Razem, bo przecież Agni była obok mnie, za mną lub przed obiektywem kiedy fotografowałem.

[fragment przytoczony za: DOC! Photo Magazine. December/January 2017/2018. Volume 07. Fragment felietonu Wojtka Wieteski A Photograph is a Love Letter.]

12YTAVELLING
fot. Wojtek Wieteska “Travelling”

„Travelling” to także opowieść o tym jak ułożyć z kilku tysięcy wykonanych fotografii, swoją własną fabularną lub dokumentalną historię. Dlatego pokaz ma wyraźną strukturę formalną i skrupulatnie zaplanowany przez Wieteskę koncept scenograficzny. „Travelling” składa się z trzech wzajemnie uzupełniających się i równorzędnych części: z wystawy, projekcji filmu „niemego” z muzyką na żywo oraz niestandardowego w formacie katalogu.

Pokaz zdjęć w Galerii Leica będzie miał niecodzienną aranżację. Zdjęcia zostały zakomponowane w grupy dyptyków i tryptyków, a następnie wydrukowane na podłużnych pasach o wymiarach 40 na 250 centymetrów, na czarnym i białym tle. Pasy będą zawieszone bez oprawy, bezpośrednio na ścianach, na wysokości wzroku w poziomie lub w pionie. Podłożem jest ultra-błyszczący papier (efekt prawie, jak powierzchnia lustra), który daje maksymalnie realistyczne odczucia podczas oglądania zdjęć. Wrażenie intymności będzie potęgowane przez odpowiednie oświetlenie całości.

Premiera filmu „Travelling”, odbędzie się 5 grudnia 2017 roku, w kinie Atlantic, w Warszawie. Ma on formę średniego metrażu, trwa 24 minuty, jest kompilacją fotografii, animacji i ujęć filmowych. Integralną częścią filmu będzie muzyka wykonywana na żywo przez Ryśka Łochowskiego. Zaprosiłem młodego muzyka z gitarą basową do stworzenia przestrzeni dźwiękowej, bo takie nietypowe brzmienie solo dobrze wpisuje się w nastrój moich fotografii – mówi Wieteska.

Po projekcji odbędzie się godzinna dyskusja z udziałem publiczności. Poprowadzi ją Artur Wolski (Kino Atlantic). Gośćmi Wojtka Wieteski będą: kurator wystawy Rafał Łochowski (Leica 6×7 Gallery) oraz Grzegorz Jechna – terapeuta i hipnoterapeuta.

Dyskusja będzie rozwinięciem trzech pytań:

Jak fruwać w życiu, nie tracąc gruntu pod stopami (nie odrywając stóp od ziemi)? (Grzegorz Jechna)

Jak fotografować emocje i uczucia? (Wojtek Wieteska)

Jak to pokazać i zrobić wystawę? (Rafał Łochowski)

04TRAVELLING
fot. Wojtek Wieteska “Travelling”

Wojtek Wieteska, „Travelling”
Projekcja filmowa: 5.12.2017, godz. 19:00 (Kino Atlantic), zapisy: tutaj
Wernisaż: 7.12.2017 (czwartek), godz. 19:00
Wystawa: 8.12.2017 – 4.02.2018 (Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3)
Wstęp bezpłatny

Program towarzyszący:
9.12.2017 (sobota), godz. 16.00, Oprowadzanie autorskie Wojtka Wieteski (przestrzeń Galerii, IIp)
8.01.2018 (poniedziałek), godz. 18.30, Projekcja filmu „Travelling” i dyskusja (Mysia 3, IIIp)
22.01.2018 (poniedziałek), godz. 18.30, Projekcja filmu „Travelling” i dyskusja (Mysia 3, IIIp)