F/5.6 – projekcja filmowa i dyskusja z udziałem Bogdana Dziworskiego w Kinie Elektronik w Warszawie

Zapraszamy na spotkanie towarzyszące wystawie fotografii F/5.6. Podczas pokazu w Kinie Elektronik na Warszawskim Żoliborzu (ul. Gen. Zajączka 7) zobaczymy selekcję krótkich metraży, wybranych i zrealizowanych przez Bogdana Dziworskiego. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem artysty. 

Dziworski_net02

Bogdan Dziworski w 1965 roku ukończył łódzki Wydział Operatorski PWSTiF. W 1994 roku otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”.

Bogdan Dziworski jest autorem wielu filmów dokumentalnych, poświęconych głównie tematyce sportowej. Wiele z nich osiągnęło status „kultowych” i ma do dziś swych wielbicieli. Podczas projekcji zostaną wywietlone trzy z nich: Dwubój klastczny, Fechmistrz oraz Kilka opowieści o człowieku.

 Dwubój klasyczny
11 min
1978
To kolejny film Dziworskiego, w którym reżyser postanowił przekroczyć granicę między widzem a uczestnikami sportowej rywalizacji na stoku, a sceny skoków narciarskich przeszły do historii kina. Wszystkie zostały wykonane przez Adama Krzysztofiaka – dwukrotnego olimpijczyka, dwukrotnego uczestnika mistrzostw świata, czterokrotnego mistrza Polski. Nie bez znaczenia jest fakt, że kamera i podwójny akumulator ważyły wówczas 30 kilogramów. Po zdjęciach popularny „Góral” dziękował podobno Bogu, że uda mu się zjeść z żoną kolację.

Fechmistrz
12 min
1978
Bohaterem filmu jest Władysław Kurpiewski – wybitny trener szermierki, współtwórca sukcesów wielu polskich florecistów, człowiek o uroczym „przedwojennym” uśmiechu. Sylwetki mistrza i ucznia wykonują swego rodzaju taniec – co podkreśla towarzyszący scenom treningu walc Straussa. Jak pisał o filmie krytyk Oskar Sobański: „Dziworski wprowadza widza w tajniki władania szpadą, odkrywa tajemnicę mistrzostwa w niedostrzegalnych niuansach ruchów dłoni. Jest w tym istota ruchów szpady – ale bez szpady”.

Kilka opowieści o człowieku
20 min
1986
Bohater filmu dociera do granic ludzkich możliwości. Pozbawiony rąk Jerzy Orłowski wykonuje skoki z trampoliny, jeździ na nartach, rysuje. Każda czynność życiowa jest walką, pokonaniem ograniczeń. Dziworski funduje mu na koniec filmowe „wniebowstąpienie”, niepozbawione rysu tragicznego. W scenie tej pojawia się ujęcie przewróconego, połamanego krzesła, które ma dla autora ukrytą, symboliczną wartość, skoro powraca w jego późniejszych filmach: w Plus minus… i w przygotowywanym filmie o Warholu.

Żródło informacji o filmach: Ninateka / na podstawie tekstów Tadeusza Sobolewskiego

Wystawa F/5.6 potrwa do niedzieli 22 października. Więcej informacji na temat wystawy Bogdana Dziworskiego „f/5.6” oraz program towarzyszący. Zapraszamy również na stronę Kina Elektronik.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

mkidn_01_cmyk