„I Love You Dad”. Wystawa i polska premiera debiutanckiej książki Karola Grygoruka

17. listopada zapraszamy na otwarcie wystawy i polską premierę debiutanckiej książki Karola Grygoruka “I Love You Dad”. Premiera światowa publikacji odbędzie się 10. listopada w ramach targów książki fotograficznej Polycopies w Paryżu, jednego z wydarzeń towarzyszących Paris Photo.

005

Żółty i błękitny – to kolory reprezentacyjne dla tajskich monarchów. Błękit odnosi się do Królowej, a kolor żółty zarezerwowany jest dla ukochanego przywódcy, którego wszyscy mieszkańcy Tajlandii nazywają “Ojcem”. Król jest wszędzie: na portretach, które w setkach wersji można kupić na ulicznych bazarach tajskich miast; w centralnych miejscach na ścianach w luksusowych mieszkań i skleconych z tektury, dykty i blachy slumsach w najbiedniejszych dzielnicach; na środku skrzyżowań głównych ulic i w obskurnych barakach, służących jako zakłady rzemieślnicze lub domy publiczne. Nieważne gdzie jesteś i co robisz – Król to widzi.

W ramach projektu “I Love You Dad” Karol Grygoruk udokumentował głębokie podziały tajskiego społeczeństwa, gdzie pod powierzchnią ukształtowaną zgodnie z paradygmatem władzy znajduje się świat niedostrzegany lub pomijany – szczególnie przez zachodnich turystów i obserwatorów z zewnątrz.

010

Łącząc swoje doświadczenia fotograficzne i socjologiczną wiedzę, Grygoruk wypracował język wizualny, który przekracza granice kultur – kultury Tajlandii, którą dokumentuje i kultury polskiej, z której się wywodzi. Książka “I Love You Dad” jest więc uniwersalnym zapisem wszechobecności władzy i dokumentem sposobów na jej zakwestionowanie.

Polska premiera książki będzie połączona z trzydniową wystawą prezentującą wybrane fotografie z publikacji. Będzie to okazja do swobodnego zapoznania się z albumem, obejrzenia zdjęć w specjalnie przygotowanej aranżacji oraz do spotkania z Autorem projektu i kuratorką Wiktorią Michałkiewicz. Na każdy dzień przewidziano jedno wydarzenie towarzyszące.

17.11.2017 (piątek), godz. 19:00 wernisaż i premiera książki

18.11 (sobota), godz. 19:00spotkanie autorskie – Karol Grygoruk w rozmowie z Moniką Szewczyk.

19.11 (niedziela), godz. 12.00 i godz. 16.00 oprowadzanie kuratorskie (Wiktoria Michałkiewicz, Karol Grygoruk), godz. 18.00finisaż wystawy.