Ilona Szwarc – I am a Woman and I Feast on Memory

29.10 - 11.12.2016

Najpierw odbył się casting na sobowtóra. Tak wyglądał początek pracy nad cyklem fotografii „I am a Woman and I Feast on Memory”. Bohaterką poszukiwań stała się Ilona Szwarc, jako emigrantka, kobieta, artysta. Powstały trzy sekwencje zdjęć, które są jak instruktaż do charakteryzacji scenicznej.

Ilona-1-3  Seria3-22  Seria2-4  Seria2-14 (1)

Ilona Szwarc, laureatka World Press Photo a ostatnio nagrodzona również prestiżowym wyróżnieniem Foam Talent w Amsterdamie, w swoim najnowszym projekcie jest zarówno podmiotem jak i przedmiotem reżyserowanej przez siebie narracji. Sięga po narzędzia performansu i jednocześnie sama dokonuje fotograficznej dokumentacji odbywającego się przedstawienia.

W każdej z części tryptyku Ilona Szwarc krok po kroku manipuluje własnym wizerunkiem, wykorzystując do tego swoją dublerkę, aktorkę z Bostonu. Te starannie skonstruowane fotografie komplikują pojęcia portretu i autoportretu. Poprzez filmowe zbliżenia na rysunki i malowidła na twarzy modelki, najpierw przedstawia ją jako starą kobietę, by potem, kilkoma kolorowymi i abstrakcyjnymi pociągnięciami, przekształcić ją w obrzmiałą matronę. Seria zdjęć ma swój finał w androgenicznej i groteskowej odsłonie twarzy modelki, po której pozostaje coś na kształt współczesnego veraikonu sobowtóra artystki.

Wystawa jest światową premierą najnowszego projektu Ilony Szwarc.

Ilona-9

Wystawie towarzyszy zestaw trzech książek fotograficznych (32 strony każda), opublikowanych własnym nakładem artystki. Premiera publikacji odbyła się we wrześniu 2015 w Nowym Jorku, podczas Targów Książki Artystycznej w MoMA.

Limitowana edycja 500 numerowanych egzemplarzy
21 x 27 cm, 3 x 32 strony, oprawa miękka, klejona
Druk: HP Indigo
Projekt graficzny: Michela Povoleri
Publikacja do nabycia na stronach: Printed Matter, Family Books, Fundacji Sztuk Wizualnych oraz w Leica Store Warszawa.
Cena: 180 PLN