Ilona Szwarc – I am a Woman and I Feast on Memory

29.10 - 11.12.2016

Najpierw odbył się casting na sobowtóra. Tak wyglądał początek pracy nad cyklem fotografii „I am a Woman and I Feast on Memory”. Bohaterką poszukiwań stała się Ilona Szwarc, jako emigrantka, kobieta, artysta. Powstały trzy sekwencje zdjęć, które są jak instruktaż do charakteryzacji scenicznej.

Ilona-1-3  Seria3-22  Seria2-4  Seria2-14 (1)

Ilona Szwarc, laureatka World Press Photo a ostatnio nagrodzona również prestiżowym wyróżnieniem Foam Talent w Amsterdamie, w swoim najnowszym projekcie jest zarówno podmiotem jak i przedmiotem reżyserowanej przez siebie narracji. Sięga po narzędzia performansu i jednocześnie sama dokonuje fotograficznej dokumentacji odbywającego się przedstawienia.

W każdej z części tryptyku Ilona Szwarc krok po kroku manipuluje własnym wizerunkiem, wykorzystując do tego swoją dublerkę, aktorkę z Bostonu. Te starannie skonstruowane fotografie komplikują pojęcia portretu i autoportretu. Poprzez filmowe zbliżenia na rysunki i malowidła na twarzy modelki, najpierw przedstawia ją jako starą kobietę, by potem, kilkoma kolorowymi i abstrakcyjnymi pociągnięciami, przekształcić ją w obrzmiałą matronę. Seria zdjęć ma swój finał w androgenicznej i groteskowej odsłonie twarzy modelki, po której pozostaje coś na kształt współczesnego veraikonu sobowtóra artystki.

Wystawa jest światową premierą najnowszego projektu Ilony Szwarc.

Wystawie towarzyszy zestaw trzech książek fotograficznych (32 strony każda), opublikowanych własnym nakładem artystki. Premiera publikacji odbyła się we wrześniu 2015 w Nowym Jorku, podczas Targów Książki Artystycznej w MoMA.

Limitowana edycja 500 numerowanych egzemplarzy
21 x 27 cm, 3 x 32 strony, oprawa miękka, klejona
Druk: HP Indigo
Projekt graficzny: Michela Povoleri
Publikacja do nabycia na stronach: Printed Matter, Family Books, Fundacji Sztuk Wizualnych oraz w Leica Store Warszawa.
Cena: 180 PLN