inHuman Pawła Bogumiła w Krakowie

27.04 - 18.06.2017

Cykl czarno-białych portretów inHUMAN autorstwa Pawła Bogumiła to nie tylko prezentacja całej gamy niezwykłych emocji i postaw społecznych ukazywanych przez małpy człekokształtne, ale także refleksja nad ich człowieczeństwem i granicą pomiędzy światem ludzi i zwierząt. Przyczynkiem do powstałego w roku 2014 cyklu była przypadkowa wizyta fotografa w berlińskim ogrodzie zoologicznym:

inHUMAN

inHUMAN

„Fenomen, który stał się punktem wyjścia dla mojego projektu nosił imię Ivo i był gorylem zamieszkującym berlińskie zoo. Ivo zachowywał się nietypowo […] W jego działaniu wyraźnie widać było planowanie i realizowanie zamierzeń. Na twarzy rysowała się radość i zadowolenie – stany psychiczne związane z emocjami, których nie spodziewałem się spotkać u żadnych żywych organizmów z wyjątkiem ludzi. Spędziłem wówczas w zoo kilka godzin, obserwując Ivo. To spotkanie zaburzyło moje postrzeganie małp, jako istot owładniętych pierwotną zwierzęcą mechaniką. W tamtej chwili postanowiłem spróbować utrwalić na fotografiach możliwie jak najszerszy zakres emocji u naszych najbliższych krewnych – małp naczelnych.” – wspomina Paweł Bogumił w rozmowie z Wojtkiem Wieteską.

Na zaprezentowaną w Galerii Pauza ekspozycję składa się dwadzieścia siedem wyselekcjonowanych z cyklu inHUMAN fotografii. By stworzyć tę wyjątkową serię czarno-białych zdjęć – nagrodzonych przez międzynarodowe jury (III miejsce w prestiżowym konkursie Internarional Photo Awards) – Paweł Bogumił wypracować musiał metodę fotografowania przez kraty europejskich ogrodów zoologicznych, gdyż względy bezpieczeństwa uniemożliwiły autorowi dostanie się na małpi wybieg. Poprzez intencyjne zastosowanie efektu czarnego tła fotograf pozbawił portrety kontekstu miejsca. Autor uniemożliwił tym samym odbiorcy umieszczenia małp naczelnych w konkretnej przestrzeni, jednocześnie skupiając całą jego uwagę na najważniejszym temacie prac – człowieczeństwie.

Podczas wystawy w Galerii Pauza zakupić będzie można album Pawła Bogumiła „inHUMAN”, wydany w ubiegłym roku, przy okazji premiery projektu w Leica 6×7 Gallery Warszawa. Publikacja zawiera poszerzony zestaw czarno-białych portretów drukowanych trichromią, opatrzony tekstami dr. Marka Trojana, Agaty Czarnackiej oraz Adama Mazura, a także wywiadem z artystą, przeprowadzonym przez Wojtka Wieteskę.