Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów

06.03 - 03.04.2013
  • Renata Dąbrowska

    Renata Dąbrowska

  • Renata Dąbrowska

    Renata Dąbrowska

  • Renata Dąbrowska

    Renata Dąbrowska

Kowalski i Nowak nie mają chyba łatwego życia. To z pewnością najpopularniejsze nazwiska w naszym kraju. Listonosz i urzędnik mogą się pomylić. W szkole, na uczelni, w kadrach… to już prawdziwy kłopot. Wymaga chyba przyzwyczajenia. Kto ma mniej popularne nazwisko może kiedyś spotkał się z problemem zbieżności nazwisk i był tym pewnie zaskoczony. Wyobraź sobie, że nazywasz się Renata Dąbrowska. Dzwoni telefon, odbierasz i słyszysz: „Dzień dobry, nazywam się Renata Dąbrowska”. Sprawdzasz telefon. Prosisz o powtórzenie nazwiska. A to naprawdę – ktoś kto się nazywa tak samo jak ty – ale po drugiej stronie słuchawki.

Renata Dąbrowska: „Trzy lata temu pod prysznicem, jak w słuchawce, chcąc umówić się na wizytę do lekarza, od pani recepcjonistki usłyszałam pytanie o pesel, by ustalić dokładnie, kim jestem, gdyż osób o takim samym jak moje, imieniu i nazwisku w tej jednej tylko przychodni było kilka, wpadłam na pomysł, by odnaleźć i sportretować kobiety, które nazywają się tak samo jak ja.

Pomysł na pozór prosty, był niesłychanie trudny do zrealizowania, wymagający długich poszukiwań, dobrej logistyki, tysięcy telefonów, maili, rozmów, nerwów, łez, sporego samozaparcia, siły perswazji,licznych podróży (ponad 25 tysięcy przejechanych kilometrów), dużych nakładów finansowych, oczywiście też czasu. Pewnie dlatego realizacja projektu przyniosła mi wiele satysfakcji. Odnalazłam i sportretowałam 100 Renat Dąbrowskich. Różnorodność osobowości, charakterów, wyglądów i ich światów sprawiły jak bardzo niesamowite były te spotkania, wiele mnie nauczyły i na zawsze zapadły mi w pamięć.”

Projekt Renaty Dąbrowskiej to w pewnym sensie podróż przez współczesną Polskę. Zaglądamy do prywatnych domów, szpitala, szkoły i do kościoła. Do miasta i na wieś. Oglądamy kobiety w każdym wieku, na różnych etapach życia, w odmiennych sytuacjach rodzinnych i finansowych. Fotografie Renaty są wynikiem spotkań i rozmów. Dużo w nich wzajemnego przełamywania się, poznawania i zdobywania zaufania. Pełny cykl tych prac został wydany w 2012 roku w albumie pt.: „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów”.

Renata Dąbrowska (ur. 1983), mieszka w Gdańsku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 2005 roku współpracuje z trójmiejskim oddziałem “Gazety Wyborczej”. Wielokrotna laureatka polskich konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz Gdańsk Press Photo.

Kurator: Joanna Kinowska