Jacek Fota – Some Things are Quieter than Others

04.09 - 18.10.2015
 • Jacek Fota

  Jacek Fota

 • Jacek Fota

  Jacek Fota

 • Jacek Fota

  Jacek Fota

 • Jacek Fota

  Jacek Fota

Przejechać Stany samochodem z aparatem fotograficznym to nie jest wyszukany pomysł na serię fotografii. Są tacy, którzy mówią, że po Robercie Franku nie ma sensu powtarzać tej drogi. Ale od ponad 50 lat ciągle wielu fotografów przemierza te mile, tworząc własne dokumentacje. Jedni bardziej w reporterskim duchu, drudzy skoncentrowani na przestrzeni, trzeci poszukujący interesujących ludzi po drodze, jeszcze inni powtarzający Franka. Można długo wymieniać.

Jacek Fota znalazł swój odmienny sposób na opisanie podróży przez Stany. Nudne kilometry, niekończąca się przestrzeń, sporadyczne spotkania. Wszystko to mimo gładkiej powierzchni niesie pewien niepokój. Jest tu coś podskórnego, chropowatego, surrealnego. Są to zapiski z podróży, wizualny notatnik, coś co wspomoże wspomnienia. Jest też sporo obrazów, przy których widz doznaje wrażenia deja vu. Są inspiracje innymi obrazami, widzianymi wcześniej kadrami. Ich ilość także niepokoi, czy Fota był w tych samych miejscach? Czy kadrował to celowo tak jak poprzednicy? Czy wreszcie tych miejsc anonimowych już sfotografowanych, wyglądających podobnie – jest tak dużo, że traci się rozeznanie?

Efektem podróży jest książka „Some Things are Quieter than Others”. Czysto fotograficzny notatnik – zeszyt, bez słowa wyjaśnienia. Słowa podobno psują fotografię wyjaśniając zbyt dużo z sensu obrazu. Fota celowo wykreślił wszelkie podpisy, anegdoty, nawet nazwy geograficzne. Zostajemy z obrazami z czyjejś podróży, właściwie obcymi, gdyby nie to, że już gdzieś zauważonymi, znajomymi.

4 września – 18 paźdzernik 2015
Leica Gallery Warszawa, MYSIA 3, II p.
Wernisaż: 4 września, czwartek, godz. 20, wstęp wolny

Wstęp:
poniedziałek – sobota: 10:00-20:00
niedziela: 12:00-18:00

Kurator: Joanna Kinowska