Jacek Poremba – 13

09.06 - 16.06.2013
  • JP_album_22

    JP_album_22

  • JP_album_151

    JP_album_151

  • JP_album_okladka

    JP_album_okladka

„Niech się Pan nie waży wyłuskać mych zbiedniałych kształtów, z ciała i twarzy, obfitych w udawanie… – niemal rozkazuję, a on jednym, przyjaznym uśmiechem, zdobywa przepustkę do jądra mojego istnienia…” Katarzyna Nosowska, ze wstępu do albumu „13″

Trzynastka to liczba szczęśliwa, towarzysząca Jackowi Porembie od urodzenia. Liczba mistyczna. Stale obecna i pojawiająca się wciąż na nowo. Przyjaciółka. Trzynastka to tytuł albumu i wystawy ulubionych zdjęć artysty. To pierwsza, tak duża wystawa, skupiona wokół portretu. Z przebogatego archiwum artysta wyłuskał fotografie najlepsze oraz te ulubione, do których ma największy sentyment. Portrety muzyków, pisarzy, artystów, profesorów i polityków. Obok nich niemal prywatne zdjęcia przyjaciół i rodziny. Czasem eksperymenty. Oddechem od charakterystycznych twarzy są subiektywne pejzaże i detale. Wszystko to układa się w całość spojoną osobą autora, który zapytany o swoją twórczość skromnie odpowiada, że właściwie to fotografuje siebie.

A tak jego sylwetkę charakteryzuje kuratorka wystawy, Joanna Kinowska: „Jacek Poremba fotografią zajął się w końcu lat 80. Jest autorem setek sesji portretowych. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują sesje muzyków: Anity Lipnickiej, Katarzyny Nosowskiej, Artura Rojka i Myslovitz, Kayah i Bregovica. Publikował w wielu magazynach w Polsce i za granicą. Jego wizje i fotografie znamy wszyscy, nie zawsze pamiętając niestety nazwisko autora. Miałam kiedyś na ścianie, obok plakatów ulubieńców, okładek płyt i plakatów filmowych, wyrwaną okładkę z pisma „XL”. Było tam czerwono niebieskie zdjęcie Kasi Nosowskiej. Akurat wychodziła jej nowa płyta. Obok tej fotografii przechodziłam co dzień przez kilkanaście lat. Dopiero niedawno odkryłam je w archiwach Jacka.”

„13” to nie tylko wystawa ale również album – okazale wydany, niemal 200-stronicowy wybór z twórczości Jacka Poremby, a zarazem debiut w roli wydawcy warszawskiej Leica Gallery, znanej ze swej działalności wystawienniczej i promotorskiej.