Jacek Poremba – Sicily Monochrome

06.12 - 30.12.2012
  • Jacek Poremba

    Jacek Poremba

  • Jacek Poremba

    Jacek Poremba

„Tajemnica, której szukam, jest ukryta w dolinie oliwnej, pod trawą i zimnymi fiołkami, w pobliżu starego domu pachnącego winoroślą”.
(Albert Camus, Zaślubiny. Lato, tłumaczenie: Maria Leśniewska)

Wystawa „Sicily Monochrome” kontynuuje fotograficzny cykl autorski Jacka Poremby – „Krajobrazy”, powstający niejako równoległe do głównego nurtu twórczości artysty, jakim jest portret. Projekt „Krajobrazy” Poremba rozpoczął w 2001 roku niezwykłą, dwumiesięczną podróżą do Sudanu. Powstał wtedy cykl czarno-białych fotografii, zrodzonych z fascynacji autora afrykańską przestrzenią, światłem i ludźmi.
Drugą, po Sudanie, fascynacją Jacka Poremby są Włochy. Od kilkunastu lat artysta odwiedza ten kraj i uważa się za „italianofila”. Sycylię Jacek „odkrył” zaledwie dwa lata temu. Surowe piękno wyspy zauroczyło go stało się niezwykłą inspiracją dla poszukiwań artystycznych. Niektóre ze swoich wrażeń Poremba zamknął w cyklu dwudziestu czterech czarno-białych fotografii, zabierających widza w podróż przez nastrojowe krajobrazy Sycylii, zarejestrowane aparatem Leica Monochrom.

„Praca Leiką Monochrom spowodowała, że poczułem się jakbym znowu fotografował aparatem na film. To dziwne, ale ograniczenia, które wprowadza ten aparat wprowadzały mnie niemal w ekstatyczną radość. Znów musiałem myśleć w czerni i bieli, dokładnie planować i precyzyjnie realizować projekt.
Sycylia to wymarzone miejsce do fotografii monochromatycznej. Czarne zbocza Etny, kopalnie oślepiająco białego marmuru i wszystkie odcienie szarości pomiędzy. Ta nieprawdopodobna energia, wynikająca z konieczności fotografowania w czerni i bieli spowodowała, że kompletnie zapomniałem o fotografowaniu ludzi. Gdy kończyłem projekt brakowało mi tego, dlatego czuję ogromny niedosyt. Na pewno wrócę do fotografowania Leiką Monochrom.” – opowiada artysta.

Dwanaście prac, spośród zaprezentowanych na wystawie Jacka Poremby w Leica Gallery, znalazło się w kalendarzu Leica Store na 2013 rok. To już czwarta edycja tego wydawnictwa. W poprzednich latach Leica zapraszała do współpracy przy nim tak znakomitych artystów jak Tomasz Tomaszewski, Mikołaj Grynberg i Szymon Szcześniak. Kalendarz wydany jest w limitowanej edycji 500 egzemplarzy.