Jacob Aue Sobol – Arrivals and Departures
Magnum Photos

25.10 - 17.11.2013
  • Sobol-1

    Sobol-1

  • Sobol-3

    Sobol-3

  • RUSSIA.Moscow.2012

    RUSSIA.Moscow.2012

„Najbardziej nietypowe pytanie, jakie usłyszałem na temat projektu, to czy postaci na zdjęciach są manekinami. Dziennikarz nie mógł uwierzyć, że można fotografować ludzi w ten sposób. Ale ludzie i zdjęcia są prawdziwe, a ja staram się odnaleźć w nich to, co nas łączy. Próbuję odnaleźć fragment siebie w ich historiach.”

„Arrivals and Departures” to projekt zrealizowany w 2012 roku, podczas podróży trasą Transsyberyjskiej, przez Rosję, Mongolię i Chiny. Pociągi jadące tą trasą okazały się prawie puste, dlatego też artysta korzystał z każdej okazji do przerywania podróży i przedłużania pobytu w Moskwie, Ułan Bator i Pekinie. Fotografował pejzaże, życie ulicy i swoich nowych przyjaciół.  „Nigdy tu nie byłem – Rosja, Mongolia i Chiny – to wszystko dla mnie terra incognita. Zastanawiam się, czy mijając każdą wieś, każdy dom, każde drzewo po drodze do Pekinu – dostrzegę związki ludzi i miejsc? Chcę poznać tych ludzi, złączyć się z miejscami, które odwiedzę. Chcę, żeby stały się one moimi miejscami. Choćby na krótką chwilę.”

Wyraziste, sugestywne obrazy Sobola zestawiają otwarte syberyjskie przestrzenie z uniwersalnymi geograficznie ludzkimi zbliżeniami. Unikając dosłowności i stereotypów, łączą piękno z nędzą, poczucie zagrożenia z erotyką, intymność z ekshibicjonizmem. Puls i rytm podróży przetwarza się w strumień mocnych i zaskakujących obrazów, które prasa nazwała emocjonalnie nagimi. Granice między obiektem i obserwatorem zanikają, tak jak zacierają się granice między krajami, które odwiedza artysta.

Jacob Aue Sobol to jeden z najważniejszych współczesnych twórców fotografii czarno-białej. Podróżnik i poszukiwacz inspiracji, znany z nietypowego podejścia do fotografii. „Wolę uczestniczyć niż obserwować”, mówi. I porzuca cywilizację na lata, osiedlając się na Grenlandii, by prowadzić życie myśliwego i rybaka. Jednocześnie utrwala na zdjęciach gęstą aurę poufności, wytworzoną przez wspólne przeżycia z ludźmi, których spotyka na swej drodze. Fotografie – efekt tego oryginalnego podejścia do życia i zdjęć, przyniosły mu światowy rozgłos już w pierwszych latach artystycznej działalności.

Jacob Aue Sobol należy do ścisłej elity fotografów młodego pokolenia. Jest członkiem legendarnej agencji fotograficznej Magnum, założonej ponad 50 lat temu przez Henri Cartier-Bressona. W swym dorobku ma nagrody takie jak World Press Photo czy Leica European Publishers Award, szereg publikacji oraz wystawy na całym świecie. Każdy z jego projektów zyskuje uznanie: „Sabine” z pobytu w Grenlandii, „I, Tokyo” czy „The Gomez-Brito Family” z Gwatemali.