Jing Huang – Pure of Sight

12.05 - 20.05.2012
 • Jing Huang

  Jing Huang

 • Jing Huang

  Jing Huang

 • Jing Huang

  Jing Huang

 • Jing Huang

  Jing Huang

Jing Huang pochodzi z Chin, ma 23 lata i jest zwycięzca prestiżowego konkursu Leica Oskar Barnack Newcomer Award 2011.

Cykl fotografii Pure of Sight nie ma konkretnego, sprecyzowanego tematu. Każde z czarno-białych zdjęć opowiada swoją historię. Początkowo, przyglądając się temu zbiorowi, odnosimy wrażenie, że zdjęcia zostały wybrane kompletnie przypadkowo. Przedstawiają krajobrazy, zwierzęta, detale życia codziennego, rzeczy codziennego użytku, które na zdjęciach Chińczyka wydają się być pełne siły, ujmującej prostoty i urzekającej wrażliwości. Młody fotograf, pozornie trywialne rzeczy pokazuje jako wyjątkowo głębokie i piękne. Jego ulubione zdjęcie spośród 12 czarno-białych obrazów wiele mówi o charakterze jego twórczości – to zdjęcie kota idącego w głąb kadru po leżącym pniu drzewa. Autor mówi, że przywodzi to na myśl podróż, której celu nie znamy.

W fotografii Jing Huanga dostrzegalny jest wpływ i inspiracja narodową kulturą, dziedzictwem i tradycją – chińską filozofią, poezją i sztuką. Silnie nasycenie fotografii orientalną estetyką przejawia się w oszczędności środków wyrazu, motywach harmonii z naturą, obecnością symboli i wyznaczników azjatyckiego poczucia piękna – nietrwałości i kruchości, zarówno przyrody jak i zwykłych spraw ludzkich. Kultura przemawia subtelnie poprzez fotografie, niedosłownie i nie wprost, podobnie jak Chińczycy, którzy wyrażają swoje emocje poprzez metafory.

Jing Huang twierdzi, że nigdy nie mógłby być dobrym pisarzem, gdyż nie potrafi dobrze dobierać słów. Dlatego fotografią „opowiada” o otaczającym go świecie. Jego fotografie pozwalają odbiorcy spojrzeć na świat oczami fotografa, który posługuje się obrazami jak słowami.

Artyści i mistrzowie fotografii, którzy kształtowali spojrzenie artysty i  mieli wpływ na Jing Huanga to m.in.  Klavdij Sluban, Josef Koudelka, ZhaoTang Zhang, Hiroshi Sugimoto, Yamamoto Masao, Robert Frank, Araki oraz fotograficzny mentor TS Tang.

Jing Huang urodzony w 1987 roku, idealnie wpisuje się w kategorię debiutów fotograficznych. W 2003 roku podjął studia fotografii i sztuki cyfrowej  na Akademii Sztuk Pięknych w Guangzhou w południowych Chinach. Fotografując, chciałby opowiadać historie za pomocą zdjęć. Jing jest użytkownikiem Leiki M4-P.