Krystian Bielatowicz – BEHIND THE MASK

07.12 - 05.01.2018
  • Krystian Bielatowicz

    Krystian Bielatowicz

  • Krystian Bielatowicz

    Krystian Bielatowicz

  • Krystian Bielatowicz

    Krystian Bielatowicz

Krystian Bielatowicz rozpoczął swoją mistyczną podróż w Peru, w roku 2006. Poszukiwał tematów do swoich pierwszych historii. Jeszcze nie całkiem świadomie podążał w miejsca, gdzie człowiek stykał się z tym, co boskie. Przez kilka lat uczestniczył w ceremoniach i rytuałach potomków Inków. Sesje szamańskie, indiańskie modlitwy w wysokich górach, wyrocznie Inków – oto świat ze stron książek podróżniczych i z filmów o Indiana Jonesie stawał się rzeczywistością. Bielatowicz przekonał się, że podczas spotkania z tradycją i religią nadal można doznać czegoś unikalnego, ale również bardzo osobistego. Po kilku latach pracy w Andach, Bielatowicz wyruszył do Ameryki Środkowej. Kolejne wyprawy to spotkania z praktykami religijnymi Majów i Mexicas (Azteków). Meksyk i Gwatemala otworzyły tajne przejście z podświadomości do świadomości. Spotkania z Huicholami, Mazatekami, Mixtekami i Zapotekami były osobistą podróżą do innego świata, który stał się własnym światem dla młodego podróżnika.

Bielatowicz odbywał swe podróże z aparatem w ręku. Czasem był to tylko telefon komórkowy, innym razem lustrzanka lub analogowy średni format. Fotografia stała się małą furtką, przez którą czasami wymykają się powidoki, zapamiętane obrazy, które zmieniają się wraz ze zmieniającą się rzeczywistością.

Jesienią 2012 roku ukazał się album z czarno-białymi fotografiami Krystiana Bielatowicza, zatytułowany „Milpa”. Jest to zapis jego mistycznej podróży przez kraje i kultury Ameryki Łacińskiej.  Premierze albumu w listopadzie 2012 towarzyszyły dwie wystawy: „Behind the Mask” w warszawskiej Leica Gallery i MILPA w krakowskiej Pauzie.