Lato nad Adriatykiem: oprowadzanie po wystawie

Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza w środę 15 maja o godz. 18.30 na oprowadzanie po wystawie Tadeusza Wańskiego „Lato nad Adriatykiem”, które poprowadzi Wojciech Jędrzejewski. Prezentowane na wystawie fotografie z wyprawy Wańskiego na Półwysep Bałkański w latach 30. XX wieku pochodzą właśnie z kolekcji Jędrzejewskiego.

W wstępie do katalogu wydanego specjalnie na tę wystawę Wojciech Jędrzejewski pisze: „Na twórczość Tadeusza Wańskiego po raz pierwszy zwrócił mi uwagę Paweł Pierściński, jeden z najwybitniejszych polskich artystów fotografików i jeden z twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Od niego też nabyłem znaczną część fotografii prezentowanych na wystawie w 6×7 Leica Gallery Warszawa. Kolejne udało mi się nabyć od syna Tadeusza Wańskiego, i to wraz z kopertami po papierze fotograficznym, na którym autor wykonywał swoje odbitki. Kilka prac dokupiłem przy innych okazjach, w tym także portret Tadeusza Wańskiego autorstwa Henryka Nowaka.”

Fotografie z cyklu Lato nad Adriatykiem zostały wykonane w latach 30. XX w. Ten spójny stylistycznie cykl tematyczny dobitnie ilustruje przekonania artysty znajdujące się w opozycji do nurtów awangardowych, zdobywających popularność w międzywojennej Europie. Architektura i krajobraz ukazane są tu w zjawiskowy sposób – intensywność południowego słońca kontrastuje z głębokimi cieniami zaułków bałkańskich miejscowości, pozwalając artyście w niemal dowolny sposób zabawiać się grą świateł. Sylwetki ludzkie na zdjęciach Wańskiego sprowadzane są do roli sztafażu i stają się elementami pejzażu, tak przecież egzotycznego dla mieszkańców Polski lat 30. XX w.

2019_02_02_WANSKI_DIGI_0515_11_KRK_ZAGLE_W_SLONCU
Krk. Żagle w słońcu

„Wchodzące w skład mojej kolekcji odbitki zdjęć, które Tadeusz Wański zrobił podczas podroży do Jugosławii – głównie nad Adriatyk, jak sugeruje tytuł wystawy – zostały własnoręcznie wykonane przez autora w ciemni” – dodaje Jędrzejewski.

Wojciech Jędrzejewski –  ceniony w Polsce i Europie kolekcjoner fotografii, w jego kolekcji znajdują się prace ponad siedemdziesięciu fotografów polskich i zagranicznych.

Tadeusz Wański (1894-1958) – uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich fotografów krajobrazu. Był przedstawicielem piktorializmu (ang. pictorial– obrazowy, malarski), który zakładał zbliżenie środków fotograficznych do tych, stosowanych w malarstwie.

Tadeusz Wański, „Lato nad Adriatykiem”

Wystawa: 12.04.2019 – 01.06.2019
kurator: Rafał Łochowski

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Godziny otwarcia galerii: poniedziałek–sobota 10–20
niedziela pracująca 12–18
Wstęp bezpłatny

wydarzenia na facebooku