Jens Olof Lasthein i Andy Spyra
Leica Oskar Barnack Award 2010

11.03 - 17.04.2011
 • Jens Olof Lasthein

  Jens Olof Lasthein

 • Jens Olof Lasthein

  Jens Olof Lasthein

 • Andy Spyra

  Andy Spyra

 • Andy Spyra

  Andy Spyra

Oskar Barnack Award to jeden z najważniejszych światowych konkursów fotograficznych, poświęcony fotografii i reportażowej. Pierwsza edycja miała miejsce w 1979 roku, w setną rocznicę urodzin Oskara Barnacka – twórcy aparatu Leica. Od tego czasu konkurs rozgrywany jest corocznie. Nagrodę przyznaje międzynarodowe jury, złożone z fotografów, fotoedytorów oraz kuratorów galerii Leiki z całego świata. Nagrody wręczane są w czasie festiwalu Rencontres Internationales de la Photographie w Arles (Francja). W 2010 roku w konkursie wzięło udział ponad 1700 fotografów z 79 krajów, a w zaszczytnym gronie finalistów znalazł się między innymi Tomasz Tomaszewski. Natomiast Leica Oskar Barnack Newcomer Award to konkurs dla młodych fotografów, towarzyszący „dorosłemu” konkursowi Leica Oskar Barnack Award, przeznaczonemu dla profesjonalistów. Wiek uczestników Newcomer Contest nie może przekraczać 25 lat. W obu konkursach prace ocenia to samo jury.

Główną nagrodę, za serię zatytułowaną „Czekając na przyszłość – zdjęcia z Abchazji”, opowiadającą o ludziach z Republiki Abchazji w Południowym Kaukazie, zdobył Szwed Jens Olof Lasthein. Chociaż Republika Abchazji po okresie wojny domowej zyskała niepodległość, na mocy prawa międzynarodowego, wciąż jest uznawana za część Gruzji. Skomplikowana politycznie sytuacja odzwierciedla się w codziennym życiu regionu. Przyszłość ludzi jest tak samo niepewna, jak los ich kraju. To właśnie tą niepewność Lasthein pokazuje w swoich fotografiach. Zimna Wojna zostawiła w Abchazji ślady widoczne do dziś; czas stanął w miejscu, a przyszłość nie nadeszła. Jest to stan, w którym region ten znajduje się do dziś, ponieważ sytuacja polityczna nie tylko utrudnia odbudowę, ale również odcina jego mieszkańców od reszty świata. Ludzie są uwięzieni między rozpaczą, a radosnym oczekiwaniem na przyszłość. Reportaż pokazuje wyludnioną i zdewastowaną rzeczywistość: plażę w stolicy – Sukhum, dziś prawie pustą, kiedyś zatłoczoną turystami z całego Związku Radzieckiego. Zrujnowane domy i zarośnięte ogrody małego nadmorskiego miasta Ochamchira wydają się być opuszczone. Tkuarchal, niegdyś kwitnące centrum przemysłowe, jest teraz miastem zdewastowanych fabryk i wysokiego bezrobocia. Życie w Abchazji stanęło w miejscu. Wszystkie cele, marzenia i plany rozbijają się o brak możliwości. Lastheim mówi o swojej pracy: „Ważniejsze niż rejestracja nagich faktów jest to, że moje zdjęcia pokazują życie we wszystkich jego aspektach. Uchwycić rzeczywistość w całej jej złożoności i różnorodności – tak aby moje zdjęcia opowiadały własne, rozległe i złożone historie.”

Jens Olof Lasthein urodził się w Szwecji w 1964 roku i wychował w Danii. Po ukończeniu Nordic Photo School w Sztokholmie, początkowo pracował jako niezależny fotograf w czasopismach, przede wszystkim jako reportażysta. Jego najbardziej znane projekty to „Moments in Between”, seria zdjęć przedstawiająca wojnę w byłej Jugosławii, i „White Sea, Black Sea”, wizualna dokumentacja krajów, wzdłuż granicy wschodniej i zachodniej Europy. Jens Olof Lasthein jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych, pokazywanych w galeriach Europy i Azji.

Odkryciem tej edycji konkursu i zdobywcą tytułu Leica Oskar Barnack Newcomer Award 2010, został Andy Spyra z Niemiec. Jego długoterminowy projekt fotograficzny Kashmir, ukazuje piękno tego kraju i tragiczny los jego mieszkańców. Kaszmir, który odwiedził po raz pierwszy w 2007 roku, uważa za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, a tragiczną sytuację tamtejszej ludności za rozpaczliwą. Region przygraniczny Kaszmiru jest silnie zmilitaryzowaną strefą i miejscem wieloletnich konfliktów terytorialnych między Indiami a Pakistanem. Powoduje to udrękę i cierpienie najbardziej dotykające cywilów: kobiety są gwałcone i mordowane; a aresztowani mężczyźni znikają bez śladu. Konflikt pochłonął już ponad 60 tysięcy ofiar a cały region jest w stanie traumy. Kaszmir jest też nękany wewnętrznymi konfliktami, do własnych celów sytuację wykorzystuje kilka ugrupowań politycznych i religijnych. Podsycając nienawiść i nieufność u miejscowej ludności, tworzą front przeciw tym, których powinny chronić. Przejmujące czarno-białe fotografie Spyra, zwracają uwagę na los i cierpienie indyjskiej ludności. Intencją fotografa było nie tylko pokazanie rzeczywistości Kaszmiru, ale także zaangażowanie emocjonalne widza i wywołanie empatii wobec miejscowej ludności.

Andy Spyra urodził się w Hadze w 1984 roku. Po ukończeniu szkoły średniej, pracował przez rok jako niezależny fotograf w lokalnej gazecie. W 2007 roku rozpoczął studia fotograficzne na University of Applied Sciences and Arts w Hanowerze.