Evgenia Arbugaeva – Tiksi & Ciril Jazbec – Waiting to Move
Oskar Barnack Awards 2013

25.06 - 05.08.2014
 • Evgenia Arbugaeva

  Evgenia Arbugaeva

 • Evgenia Arbugaeva

  Evgenia Arbugaeva

 • Ciril Jazbec

  Ciril Jazbec

 • Ciril Jazbec

  Ciril Jazbec

Wystawa Leica Oskar Barnack Award prezentuje dwa głośne projekty, które zwyciężyły w prestiżowym konkursie fotograficznym. Evgenia Arbugaeva opowiada o świecie swojego dzieciństwa na Syberii, a Ciril Jazbec przedstawia „pierwszych klimatycznych uchodźców”.

„Pewnego razu na Syberii, nad brzegiem Oceanu Arktycznego, w ciepłym łóżku, w małym miasteczku, dziewczynka obudziła się ze snu. Był już poranek, ale ciągle jeszcze było ciemno. Miasteczko położone było na dalekiej północy, a słońce miało nie pokazać się jeszcze przez wiele miesięcy. Dziewczynka uśmiechnęła się, zaczęła marzyć o czasach, kiedy noc polarna dobiegnie końca, gdy pierwszy raz słońce oświeci zaśnieżone góry, by wyglądały jak jagodowe lody. I wtedy nadejdzie lato, śnieg będzie topnieć i tundra przekształci się w planetę Mars ze złotym kolorem rozciągającym się na zawsze i w każdym kierunku. Pomyślała «Każda pora roku ma swoje własne kolory». Przechowywała je wszystkie w swoim sercu, i szła dalej pod zorzą polarną w tym małym miasteczku, daleko na północ.” Miasteczko nazywało się Tiksi. Dziewczynka to Evgenia Arbugaeva, która po latach edukacji i pracy zagranicą wróciła do rodzinnego miasteczka na Syberii i sfotografowała je tak, jak zapamiętała je z dzieciństwa. Przez świat wioski poprowadziła ją młoda dziewczynka, którą fotografka spotkała podczas swojego pobytu w Tiksi. Autorka zwycięskiego projektu pracuje jako freelancer w Rosji i Nowym Jorku. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach oraz publikowane w takich magazynach jak „Elite Traveller” czy „Zoom”.

W kategorii Newcomer konkurs wygrał Słoweniec Ciril Jazbec. Projekt „Waiting to move” przedstawia życie mieszkańców małej wyspy (400 metrów szerokości i 5 km długości) na północno-zachodnim wybrzeżu Alaski. Wyspa jest stale zagrożona erozją, burzami, niepogodą i wodami rozmarzającej wiecznej zmarzliny, która leży pod cienką warstwą gleby. Zamieszkuje ją Shishmaref – nowoczesna społeczność Eskimosów Inupiaq, która kilka lat temu stała się centralnym punktem światowego zainteresowania mediów. Publikowano zdjęcia domów tonących w morzu. Wyspa stała się symbolem i konkretnym przykładem dramatycznych skutków zmian klimatycznych. Al Gore nazwał ludzi z Shishmaref pierwszymi uchodźcami klimatycznymi, pytał jak ta wspólnota 650 osób ma przetrwać kolejne lata? Ciril Jazbec jako jeden z nielicznych pokonał nieufność mieszkańców, którzy mieli negatywne doświadczenia z dziennikarzami i nie wpuszczali obcych do domu. W projekcie pokazuje ich codzienność, problemy związane ze specyficzną sytuacją życiową, a także głęboką przepaść między starymi myśliwymi i rybakami, którzy żyją zgodnie z wielowiekową tradycją, a młodymi, którzy grają w gry wideo na swoich iPadach i konsolach Playstation, marząc o opuszczeniu wyspy, gdzie nie ma pracy ani perspektyw.

Leica Oskar Barnack Award jest prestiżowym, cyklicznym konkursem fotograficznym dla młodych fotografów. Nagrodą główną w konkursie jest sprzęt fotograficzny, w tym Leica M o wartości 10 000 euro oraz nagroda pieniężna 5000 euro. W kategorii Newcomer Award – Leica M z jednym obiektywem. Nagrody zostały wręczone 3 lipca 2013 podczas festiwalu Rencontres Internationales de la Photographie w Arles, Francja. W konkursie wzięło udział ponad 2200 fotografów z ponad 101 państw.

Skład jury: Karin Rehn-Kaufmann – dyrektor artystyczny w Galerii Leiki w Salzburgu, Dimitri Beck – redaktor naczelny magazynu Polka, Markus Schaden – wydawca i kurator, Brigitte Schaller – dyrektor artystyczny w magazynie LFI oraz dwóch fotografów: Klavdij Sluban i Peter Turnley.