Mikołaj Grynberg – Charaktery

16.11 - 06.12.2011
 • Mikołaj Grynberg

  Mikołaj Grynberg

 • Mikołaj Grynberg

  Mikołaj Grynberg

 • Mikołaj Grynberg

  Mikołaj Grynberg

 • Mikołaj Grynberg

  Mikołaj Grynberg

 • Mikołaj Grynberg

  Mikołaj Grynberg

Najnowszy projekt Mikołaja Grynberga, fotografa znanego z wielu serii portretowych, to cykl aktów do kalendarza, wydanego przez uznany miesięcznik psychologiczny „Charaktery”. Kalendarz ukazuje się z okazji 15-lecia istnienia miesięcznika.

Motywem przewodnim fotografii nie jest erotyzm czy poszukiwanie idealnej formy ludzkiego ciała, ale próba uchwycenia i pokazania uczucia wstydu, które towarzyszy nagości. „Ponieważ często sam się wstydzę, to chciałem zobaczyć tym razem, jak się wstydzą inni” – wyjaśnia artysta. Tak więc miało być o wstydzie, a wyszły charaktery Grynberga.

Fotografowanie dla Mikołaja Grynberga to nie tylko warsztat, ale przede wszystkim spotkanie a więc nawiązanie relacji – rozmowa, zaangażowanie, namawianie, zaufanie. „Ten projekt był szczególny. Starałem się stworzyć taką sytuację, w której osoby fotografowane zachowują godność, zarówno w momencie robienia fotografii, w trakcie sesji, jak i na fotografii… Owszem, część z nich wstydzi się, ale nie traci honoru i godności”.

Mikołaj Grynberg mówi o sobie, że jest „szczęśliwym człowiekiem, który znalazł swoje miejsce w świecie”. Wykonuje zawód, który jest dla niego swego rodzaju dialogiem z otaczającym go światem. Jego portrety są dokumentem spotkań z ludźmi. Przez ostatnich kilkanaście lat powstało wiele serii portretowych. Głównymi bohaterami jego fotografii są wyrażone na różne sposoby emocje. Jest autorem dwóch publikacji książkowych – „Dużo kobiet”, oraz „Auschwitz – co ja tu robię?”. Główne wystawy: „Konkurs polskiej fotografii prasowej” (1994); „Początek” (Mała Galeria, Warszawa); „The Life Line” (Tallin); „Visioni e sansazioni” (Rzym, 1995); „Idzie nowe” (Galeria Baturo, Bielsko Biała, 1996); „Taste Life” (Centrum Sztuki Współczesnej, Warszawa, 1997); „Różni ludzie” (Centralny Dom Kultury, Warszawa, 2002); „Czas pokaże” (Fabryka Trzciny, Warszawa, 2003); „Dużo kobiet, a konkretnie 18″ (Galeria Luksfera, Warszawa, 2005); „Metamorfozy” (Galeria Luksfera, Warszawa, 2006); „Koło domu” (Leica Gallery, Warszawa, 2010). Najnowszy projekt Mikołaja Grynberga to kalendarz dla wydawnictwa Charaktery pt. „Charaktery Mikołaja Grynberga”.

CHARAKTERY – miesięcznik ukazujący się od 1997 roku, jedyny w Polsce popularnonaukowy magazyn psychologiczny. Pismo zajmuje się promocją psychologii jako dziedziny naukowej. Z „Charakterami” współpracują najwybitniejsi polscy i zagraniczni psychologowie. Do stałych autorów należą także Jerzy Maksymiuk, Alosza Awdiejew, Leszek Mądzik, Tadeusz Gadacz. Obecny nakład to 73 000 egzemplarzy.
Cytowane wypowiedzi Artysty pochodzą z wywiadu jakiego Mikołaj Grynberg udzielił “Charakterom” do październikowego numeru (2011).