Paweł Bogumił – inHuman

26.02 - 03.04.2016

Punktem wyjścia cyklu inHUMAN jest spotkanie.
Paweł Bogumił

 

Leica 6×7 Gallery Warszawa pokazuje wystawę Pawła Bogumiła pod przewrotnym tytułem „inHUMAN”. Ta gra słów doskonale oddaje skrajne emocje, których doświadczamy, patrząc na 40 czarno-białych fotografii małp, które artysta sportretował przez kraty i szyby europejskich ogrodów zoologicznych.

Paweł Bogumił

Niektóre fotografie budzą podświadomy lęk przed potężnymi zwierzętami – inne powodują, że zastanawiamy się o czym myśli osoba na zdjęciu. Podświadomie zapominamy, że patrzymy na zwierzę. Portrety Bogumiła, wykonane z niemałym kunsztem fotograficznym, powodują, że włosy na naszych karkach się jeżą.

Wystawie towarzyszy album pod tym samym tytułem, „inHUMAN”, zawierający poszerzony zestaw portretów, opatrzony tekstami Adama Mazura, Agaty Czarnackiej i Macieja Trojana oraz zapisem rozmowy Wojtka Wieteski z Pawłem Bogumiłem.

Fragment tekstu dr Macieja Trojana
„W latach trzydziestych XIX wieku do londyńskiego zoo sprowadzono niezwykłe jak na owe czasy zwierzęta – szympansa o imieniu Tommy oraz orangutana imieniem Jenny. Były to czasy wiktoriańskie – małpy wystawione na widok publiczny były ubrane w dziecięce stroje, a do jedzenia i picia używały naczyń i łyżek. U zwiedzających zaciekawienie mieszało się z wyraźnym niepokojem, a gdy królowa Wiktoria osobiście odwiedziła zoo w 1842 roku, zapisała w dzienniku: „Jenny wydawała się nieprzyjemnie i nieznośnie ludzka”.
Nic się od tamtego czasu nie zmieniło. Przez ogrody zoologiczne codziennie przewijają się tysiące ludzi. Obserwowanie zachowania małp, zwłaszcza człekokształtnych, budzi na twarzach zwiedzających uśmiech, a czasem niepokój. Obydwie reakcje towarzyszą nam wtedy, gdy zwierzęta zrobią coś, co rozpoznajemy jako zachowanie typowo ludzkie. Dociera do nas wówczas, że my również jesteśmy zwierzętami – krewnymi z rzędu naczelnych.”

Paweł Bogumił

Fragment tekstu Agaty Czarnackiej
„[…] Co jest prawdą portretów zrobionych przez Pawła Bogumiła: Człowieczeństwo? Zwierzęcość? Zniewolenie? Obopólna fascynacja? Szczerość? Kohabitacja? Najgłębsze porozumienie na poziomie emocji? Odraza spleciona z ciekawością?
To nie tylko pytania, na które każdy musi sam sobie odpowiedzieć. Tak naprawdę przed takimi wątpliwościami stajemy za każdym razem, gdy nasz wzrok przyciągnie czyjkolwiek portret. Uruchomiony mechanizm podobieństwa, poszukiwanie „tego, które jest takie jak ja”, w sprzężeniu uruchamia mechanizm mimesis, naśladownictwa. Bo któż z nas nigdy nie uśmiechnął się do portretu uśmiechniętego dziecka?”

Paweł Bogumił – ur. 1984. Absolwent studium fotograficznego Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Dyplom, który wykonał pod kierunkiem Mikołaja Grynberga i Pawła Żaka, obronił w 2014 roku. Jego fotografie prezentowane były między innymi na „Lens Culture”, „Future Shot” oraz na łamach magazynów „Cles”, „Geo” i „Geo Saison”. Projekt „inHUMAN” znalazł się w finale konkursu „Earth 15” organizowanego przez „Lens Culture”. Oprócz tego Paweł Bogumił za cykle „inHUMAN” i „Floral Sketches” otrzymał nagrodę i wyróżnienie w konkursie International Photography Awards 2015.

wstęp na wystawę płatny: bilet normalny 10 zł, ulgowy 7 zł
godziny otwarcia galerii: poniedziałek–sobota 10–20, niedziela 12–18

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, 00-496 Warszawa
www.leica-gallery.pl, info@leica-gallery.pl, FB LeicaGalleryWarszawa