Paweł Żak – „Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury” w Japonii

Od 14 kwietnia Imura Gallery w Kyoto będzie gościć kolejną odsłonę projektu Pawła Żaka „Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury”. Wystawa potrwa do 11 maja.

Pawel Zak bez tytułu z cyklu I inne martwe natury, 2014
fot. Paweł Żak

Martwa natura, to klasyka jeśli chodzi o sztuki wizualne. Zbiory nieruchomych elementów są łączone ze sobą ze względów kompozycyjnych, a czasem także symbolicznych. Po niewielkie, nieożywione przedmioty chętnie sięgali i nadal sięgają malarze, fotografów którzy zajmują się tym gatunkiem jest zdecydowanie mniej. A takich mistrzów w tej dziedzinie jak Paweł Żak, którzy tworzą całe serie martwych natur można policzyć na palcach jednej ręki. Artysta od ćwierćwiecza porusza się w tym nurcie stale zaskakując widza kolejnymi cyklami.

Prace zebrane pod jednym tytułem „Ćwiczenia obowiązkowe i inne historie”, to ostatnia odsłona Pawła Żaka – artysty dojrzałego, minimalistycznego i tym razem wyjątkowo chłodnego. Wykonane cyfrowo zdjęcia zwracają uwagą swoją surowością, ostrością i wystawieniem każdego centymetra kwadratowego na widok widza. Jednocześnie urzekają minimalizmem i abstrakcją. Ten cykl „to rodzaj haiku, skoncentrowanej energii wizualnej, która również uruchamia wyobraźnię […]” piszę w tekście towarzyszącym wystawie Adam Mazur.

Pawel Zak "Ładnie" I inne martwe natury, 2008
fot. Paweł Żak

Paweł Żak studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładowca fotografii. Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną o charakterze symbolicznym. Wiele jego prac powstało przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.  Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

Najnowszy cykl, z którego pochodzą prezentowane prace został wydany w 2017 roku pod postacią albumu „I inne martwe natury”.

Wystawa Pawła Żaka jest częścią festiwalu “KG+ 2018″ KYOTOGRAPHIE 2018.

P.Zak martwe natury 2016_005

fot. Paweł Żak

Paweł Żak „Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury”
Imura art Gallery, Kioto, Japonia
Czas trwania wystawy:
14.04-11.05.2018
Kurator: Yuki Baumgarten
31 Kawabata-higashi Marutamachi
Sakyo-ku, Kyoto, 606-8395 Japan