Paweł Żak – „Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury” w Wałbrzychu

Między 2 lutego, a 11 marca, w wałbrzyskim Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, będzie można zobaczyć wystawę Pawła Żaka „Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury”. Wystawa jest częścią Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii.

P.Zak martwe natury 2016_005
fot. Paweł Żak

Martwa natura, to klasyka jeśli chodzi o sztuki wizualne. Zbiory nieruchomych elementów są łączone ze sobą ze względów kompozycyjnych, a czasem także symbolicznych. Po niewielkie, nieożywione przedmioty chętnie sięgali i nadal sięgają malarze, fotografów którzy zajmują się tym gatunkiem jest zdecydowanie mniej. A takich mistrzów w tej dziedzinie jak Paweł Żak, którzy tworzą całe serie martwych natur można policzyć na palcach jednej ręki. Artysta od ćwierćwiecza porusza się w tym nurcie stale zaskakując widza kolejnymi cyklami.

Prace zebrane pod jednym tytułem „Ćwiczenia obowiązkowe i inne historie”, to ostatnia odsłona Pawła Żaka – artysty dojrzałego, minimalistycznego i tym razem wyjątkowo chłodnego. Wykonane cyfrowo zdjęcia zwracają uwagą swoją surowością, ostrością i wystawieniem każdego centymetra kwadratowego na widok widza. Jednocześnie urzekają minimalizmem i abstrakcją. Ten cykl „to rodzaj haiku, skoncentrowanej energii wizualnej, która również uruchamia wyobraźnię […]” piszę w tekście towarzyszącym wystawie Adam Mazur.

Wystawę Pawła Żaka „Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury” współorganizuje Wałbrzyski Klub Fotograficzny, Prezydent Miasta dr Roman Szełemej oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.

P.Zak martwe natury 2016_007fot. Paweł Żak

Paweł Żak studiował nauki społeczne na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wykładowca fotografii. Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną o charakterze symbolicznym. Wiele jego prac powstało przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.  Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.

Najnowszy cykl, z którego pochodzą prezentowane prace został wydany w 2017 roku pod postacią albumu „i inne martwe natury”.

P.Zak martwe natury 2016_017 3000pxfot. Paweł Żak

Paweł Żak „Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury”
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, Wałbrzych
Wernisaż wystawy: 3 luty 2018, godz. 16:00
Park Wielokulturowy Stara Kopalnia
ul. Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych
wystawę można oglądać do 11.03.2018
wydarzenie na Facebooku