Paweł Żak – Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury

31.03 - 28.05.2017

Martwa natura, to klasyka jeśli chodzi o sztuki wizualne. Zbiory nieruchomych elementów są łączone ze sobą ze względów kompozycyjnych, a czasem także symbolicznych. Po niewielkie, nieożywione przedmioty chętnie sięgali i nadal sięgają malarze, fotografów którzy zajmują się tym gatunkiem jest zdecydowanie mniej. A takich mistrzów w tej dziedzinie jak Paweł Żak, którzy tworzą całe serie martwych natur można policzyć na palcach jednej ręki. Artysta od ćwierćwiecza porusza się w tym nurcie stale zaskakując widza kolejnymi cyklami.

P.Zak martwe natury 2016_013 Core Curriculum 3000px

W Leica 6×7 Gallery Warszawa Paweł Żak pokaże swoje najnowsze prace, z cyklu, który zaczął powstawać w 2008 roku. Prace zebrane pod jednym tytułem „Ćwiczenia obowiązkowe i inne historie”, to ostatnia odsłona Pawła Żaka – artysty dojrzałego, minimalistycznego i tym razem wyjątkowo chłodnego. Wykonane cyfrowo zdjęcia zwracają uwagą swoją surowością, ostrością i wystawieniem każdego centymetra kwadratowego na widok widza. Jednocześnie urzekają minimalizmem i abstrakcją. Ten cykl „to rodzaj haiku, skoncentrowanej energii wizualnej, która również uruchamia wyobraźnię […]” piszę w tekście towarzyszącym wystawie Adam Mazur.

P.Zak martwe natury 2016_005

 

Te fotografie to zdjęcia dopracowane w każdym detalu, powstające najpierw na papierze w postaci precyzyjnych szkiców, które następnie są rejestrowane z aptekarską precyzją przez miliony fotodiod, dobranych tak, aby widz widział, to co chciał przedstawić artysta w skali 1:1. Nie ma tu miejsca na pomyłki, wszystkie zdjęcia, to jedna klatka, w którą Żak ingeruje tylko w takim samym stopniu, w jakim pozwoliłaby mu błona fotograficzna.

 

 

O ile w warstwie technicznej nie ma miejsca na nieścisłości, to warstwa wizualna urzeka swoją wieloznacznością. Jednolite tło, zawsze nieskazitelnie biały i idealnie wyprasowany obrus, które są wspólne dla każdego ze zdjęć sprawiają, że od razu zwracamy uwagę na przedmioty przedstawione. Wyjęte z czasu i przestrzeni obiekty są tu, i teraz w jednej, niezmiennej sytuacji, która jednak daje ogromne pole do interpretacji. A, właśnie to jest istotą martwej natury.

P.Zak martwe natury 2016_017 3000px

 

„Fotograficzna martwa natura to podwójna śmierć rzeczy. Najpierw natura umiera zamieniana w sztukę, komponowana i abstrahowana. Fotografia z natury jest martwa, unieruchamia procesy zarówno wzrostu, jak i rozpadu. Na tym paradoksie opiera się sztuka Pawła Żaka” – tak rozpoczyna swoją opowieść o zdjęciach Żaka Adam Mazur. W Leica 6×7 Gallery Warszawa podwójną opowieść o pracach artysty zaczynamy 31 marca podwójną premierą. Oprócz wystawy „Ćwiczenia obowiązkowe i inne historie” zapraszamy również na premierę albumu „I inne historie”, który zbiera zdjęcia wykonane od 2008 roku w jedną całość.

 

Wernisaż: 31.03.2017 (piątek), godz. 19.00
Wystawa: 01.04 – 28.05.2017
Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, 2 piętro
Wstęp wolny