Paweł Żak: spotkanie wokół albumu „i inne martwe natury” w Centrum Kultury w Lublinie

Zapraszamy na spotkanie autorskie wokół albumu Pawła Żaka „i inne martwe natury” w Centrum Kultury w Lublinie. Spotkanie, które odbędzie się w piątek 9 czerwca o godzinie 17:00, poprowadzi Dorota Julianna Mościbrodzka.

„Od martwej natury zwykliśmy oczekiwać wszystkich przypisanych jej przez historię malarstwa atrybutów i form. Ciche życie, czy jak kto woli martwa natura święciła swe triumfy kilka stuleci temu, niemniej nigdy nie została przez artystów całkowicie porzucona. Sięgali po nią zarówno mistycy jak symboliści. Inspirowała nawet surrealistów czy abstrakcjonistów, a w końcu fotografów; także tych współczesnych. (…)

Paweł Żak, I inne martwe natury

Przy pierwszym oglądzie prac Pawła Żaka trudno uniknąć skojarzeń z XVI i XVII wiecznym malarstwem holenderskim. Większość z jego fotografii charakteryzuje też wielka oszczędność środków co nadaje im minimalistyczny, kontemplacyjny charakter, przywołując na myśl sztukę Japonii i filozofię Zen. Jednocześnie te medytacyjne obrazy jawią się (czy autor tego chciał czy nie) w swej uproszczonej symbolice jako chrześcijańskie – czy szerzej – metafizyczne. (…) Jednak w tym wszystkim Paweł Żak pozostaje Sui generis – artystą niepowtarzalnym, jedynym w swoim rodzaju. (…) Jego zestaw martwych natur jest czymś zupełnie nowym, choć logicznie wypływającym z całej jego dotychczasowej twórczości. Wciąż jesteśmy w świecie wyobraźni i fantazji, świecie teatru ubogiego, w obszarze fotografii inscenizowanej. Tyle, ż tym razem wykreowany przez Artystę świat zdaje się stawiać pytania innego kalibru. Pytania elementarne, chwilami dramatyczne, osierocone przez globalną codzienność oferującą tysiące gotowych odpowiedzi z wyjątkiem jednej: dotyczącej sensu istnienia. (…)” Bogdan Konopka

Paweł Żak, I inne martwe natury

Rozmowa odbywa się w ramach cyklu Fotografia w dialogu. Podczas spotkania zakupić będzie można album Pawła Żaka „i inne martwe natury”, wydany w tym roku, przy okazji premiery projektu i wystawy „Ćwiczenia obowiązkowe i inne martwe natury” w Leica 6×7 Gallery Warszawa.
Więcej informacji na temat spotkania na stronie Centrum Kultury w Lublinie.