Piotr Zbierski – Push the Sky Away

16.12 - 29.01.2017

Już 15 grudnia w Leica 6×7 Gallery Warszawa rozpocznie się wystawa Piotra Zbierskiego pod tytułem Push the Sky Away. Tryptyk, składający się z trzech odrębnych projektów. To fotograficzna podróż do źródeł natury, wspólnej tradycji symboli i kodów kulturowych. Wystawa będzie jednocześnie premierą polskiej edycji książki pod tym samym tytułem. Oprócz blisko stu pięćdziesięciu fotografii Piotra Zbierskiego książka zawiera również zainspirowany fotografiami artysty wiersz napisany przez Patti Smith.

Piotr Zbierski

Push the Sky Away to tryptyk zamknięty w formie książki i wystawy, obejmujący najnowszy projekt Piotra Zbierskiego – Stones Were Lost from the Base oraz jego wcześniejsze cykle – Dream of White Elephants i Love has to be Reinvented. Nad całością autor pracował dziewięć lat. W twórczości Zbierskiego poszczególne cykle zazębiają się, będąc w istocie okresami pracy artysty. Jak zauważa kurator wystawy Józef Robakowski: – Zbierski, stara się odebrać nachalnej i okrutnej „realności” ostrość widzenia poprzez staranne zatarcie konturów. Jego zamazania obrazów są przejawem subtelnej delikatności, podaniem ręki drugiemu. Czy On celnie spostrzega? Nie jestem pewny, DROGA jeszcze nieskończona…

Piotr Zbierski

 

Fotografie Piotra Zbierskiego prezentowane podczas wystawy są bardzo osobiste. Nie opowiadają o świecie, a bardziej o jego strukturze. Jak antropolog autor odnosi się do korzeni, do tego co było przed obrazem. „To co mnie najbardziej interesuje to dialog pomiędzy czasem mentalnym i wspólnym, relacje z przeszłością. Żyjemy w specyficznych czasach, gdzie kontakt z przyczynami występowania struktur językowych, logicznych, kulturowych, religijnych jest wielokrotnie zerwany, bądź wyparty przez współczesne hybrydy. Interesuje mnie nachodzenie się i erozja tych przestrzeni, dążenie do wyodrębnienia struktury, która pyta o to skąd przyszła; istnieje teraz, lecz jest wynikiem przeprawy przez wieki. Oddycha teraz, ale cała pokryta jest kurzem przodków. Wybieram miejsca ważne dla poprzednich cywilizacji, takie jak średniowieczne obserwatorium astronomiczne na Litwie czy tajemnicze twory, które powstały za sprawą tylko i wyłącznie sił natury.”

 

Najnowszy cykl Stones Were Lost from the Base, stanowi zasadniczą część wystawy. To przeprawa przez wieki w poszukiwaniu esencji i wspólnego łącznika ludzkich emocji. Zbierski poszukuje tego co stałe i niezmienne, formuły i trzonu, tego czym jest gatunek ludzki i ludzka wyobraźnia w konfrontacji z naturą. Próbuje w ten sposób ograniczyć informacje w zdjęciach do niezbędnego minimum: pozostawić to co trwałe, zacierając „chwilowe” stany rzeczy.

Książka Push the Sky Away, wydana przez wydawnictwo PWSFTviT, której premiera odbędzie się podczas otwarcia wystawy to pierwsza tak obszerna publikacja fotografa. Zawiera tekst prof. Eleonory Jedlińskiej oraz wiersz Patti Smith, który powstał specjalnie do tej publikacji.

kowalski001

16.12.2016 – 29.01.2017
Wernisaż: 15.12.2016, godz. 19:00
Kurator wystawy: Józef Robakowski
Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, 2. piętro
Wstęp wolny

Książka Push the Sky Away
21 x 28 cm, 260 stron, oprawa twarda
Projekt graficzny: Bartłomiej Talaga i Piotr Zbierski

Partnerzy projektu:
Hahnemühle, Panta, Impossible Project, Instytut Adama Mickiewicza