Spotkanie wokół książki Lorenzo Castore LAND

Zawiadamiamy o zbliżającym się spotkaniu wokół książki LAND Lorenzo Castore. Spotkanie odbędzie się 2  kwietnia o godz. 19:00. 

Książka „Land” Lorenzo Castore jest pierwszą z tegorocznych nowości wydawnictwa BLOW UP PRESS. Tym razem, wspólnie z Muzeum w Gliwicach (współwydawcą książki), BUP zaprasza na podróż po Śląsku pod przewodnictwem włoskiego fotografa o międzynarodowej sławie – Lorenzo Castore, który trafił na Śląsk pod koniec lat 1990-tych, na początku swojej fotograficznej kariery. Lorenzo poszukiwał wtedy miejsca, w którym teoretycznie nic nie powinno się dziać, gdzie mógłby określić swoje podejście do fotografii po doświadczeniach, które zdobył na wojnie w Kosowie. Już wiedział, że fotografia newsowa – za szybka, dyktowana potrzebami mediów, niepozwalająca skupić się na człowieku – mu nie odpowiada. To nie jego styl pracy, który wymaga skupienia, wycofania wręcz i bardzo bliskich relacji z ludźmi.

„Nowe życie fotograficzne rozpoczął od opowieści o tym, jak żyje się na ziemi pełnej wybrzuszeń, blizn i zapadlin. Tu wszystko opowiada o czymś, co stało się kiedyś: budynki należące do innego ładu niż w reszcie kraju, architektura odziedziczona i zapuszczona, nawet przyroda nie tworzy obrazów bujności i spokoju. Zdjęcia nie składają się na przezroczystą relację, to raczej somnambuliczna podróż, ukradkowe widoki dostrzeżone w malignie, przez zapocone szyby. Czarne tynki bezimiennego miasta, zimowe pola  pod ciężkim niebem: czerń ziemi, zbrukana biel śniegu. Porzucone, porośnięte chaszczami tereny, mgławicowe dworce, papieros za papierosem. Kopalniane wizje jak obraz zza szyb batyskafu, na dnie oceanu. Widmowe pochody po znakiem krzyża, bliskość dziewczyny. Duszno.” – pisze o zdjęciach Lorenzo autor eseju do książki, Wojciech Nowicki.

Trzyletni pobyt Lorenzo na Śląsku przerodził się w fascynację tym miejscem i ludźmi, którzy przyjęli go jak członka rodziny, dawno niewidzianego przyjaciela. Opuścił Śląsk odmieniony, świadomy fotografii, której chce się poświęcić.

Po blisko 20 latach, na zaproszenie Muzeum w Gliwicach, Lorenzo wrócił na Śląsk, by odwiedzić miejsca i ludzi, którzy tak bardzo go urzekli. Sportretował ich – „nowych Ziemian na starej Ziemi” – z bliska, bez fotograficznych sztuczek, z godnością.
Powstała na bazie tych fotografii książka jest propozycją nowego języka w opowiadaniu o Śląsku. Jego centralną pozycję zajmują portrety, świadectwa spotkań, od tych przelotnych – na ulicy, podwórkach i dworcach, do tych najbardziej intymnych – w prywatnych wnętrzach, naładowanych potężną energią.

Lorenzo Castore LAND

Lorenzo Castore (ur. 1973 r.) | mieszka w Rzymie (Włochy) i Andros (Grecja) | specjalizuje się w projektach długoterminowych, dotyczących jego doświadczeń osobistych, życia codziennego oraz relacji pomiędzy małymi i dużymi historiami oraz czasem teraźniejszym | swoje prace publikował i wystawiał w wielu krajach na świecie | autor takich książek, jak książek: „Nero” (Mediolan: Federico Motta Editore, 2004), „Paradiso” (Arles: Actes Sud, Stockport: Dewi Lewis Publishing, Berlin: Edition Braus, Ateny: Apeiron Photos, Rzym: Peliti Associati, 2005), „Ultimo Domicilio” (Bentivoglio; L’Artiere Edizioni, 2015) oraz „Ewa & Piotr – Si vis pacem, para bellum” (Paryż/Lozanna: Editions Noir Sur Blanc, 2018) | współtwórca filmu „No Peace Without War” (Włochy: Okta Film, 2009), za który zdobył Złotą Żabę na Festiwalu Filmowym Camerimage 2012 w konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych | zdobywca wielu nagród, m. in. Dintorni dello Sguardo Award (1998), Mario Giacomelli Award (2003) oraz European Publishers Award for Photography (2005).

Spotkanie, w którym udział wezmą twórcy książki, będzie prowadzone w języku angielskim bez tłumaczenia na polski.

Lorenzo Castore LAND
spotkanie 02.04.2019, godz. 19:00
Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Godziny otwarcia galerii: poniedziałek–sobota 10–20, niedziela pracująca 12–18.
Wstęp bezpłatny

Wydarzenie na Facebooku