Provoke 2.0. Festiwal Fotografii Plener Żory 2018

  • fot. Kohey Kanno

    fot. Kohey Kanno

  • fot. Hiroshi Takizawa

    fot. Hiroshi Takizawa

  • fot. Yoshinori Mizutani

    fot. Yoshinori Mizutani

PROVOKE 2.0 to młoda japońska fotografia na najmniejszym festiwalu fotografii w Polsce. Festiwal Fotografii Plener Żory rozpoczyna się już 14 września. Dyrektorem artystycznym tegorocznej edycji Festiwalu jest Paweł Jaszczuk, fotograf reprezentowany przez Leica 6×7 Gallery Warszawa, autor słynnych serii: „Salaryman”, „Kinky City” (projekt pokazywany był w Leica 6×7 Gallery w 2014 roku rownolegle z wystawą „Arakimania”, Nobuyoshiego Arakiego), „¥€$U$”.

Festiwal Fotografii Plener 2018 w Żorach, pt. „Provoke 2.0” poświęcony jest młodej fotografii japońskiej, w nawiązaniu do przypadającej w tym roku 50. rocznicy ukazania się kultowego magazynu „Provoke”. Wydawnictwo to łączy się z jednym z najbardziej przełomowych i inspirujących momentów w historii fotografii współczesnej. Wpisuje się również w program obchodów przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych i odbędzie się pod patronatem Ambasady Japonii w Polsce.

Kazuto Ishikawa (1)
fot. Kazuto Ishikawa

W przekonaniu organizatorów Festiwalu, „przełom” to słowo klucz tegorocznej jego edycji. Tam gdzie kończy się jedno, a zaczyna drugie często pojawia się coś jeszcze – nowa idea, dodatkowa wartość, która często znamionuje uniwersalny charakter zmiany i wzmacnia przeczucie, że bez względu na szerokość geograficzną, rasę i warunki ekonomiczne jest coś co nas łączy. Zjawisko współczesnej fotografii japońskiej doskonale odzwierciedla ten stan, i choć wydaje się odległe koreluje z tym, co dzieje się obecnie w fotografii w Polsce i na świecie.

Swoje prace zaprezentują w Żorach: Maya Akashika, Yumiko Utsu, Masaru Takahashi, Hiroshi Takizawa, Kazuto Ishikawa, Kenji Hirasawa, Mayumi Hosokura, Kohey Kanno, Haruyuki Shirai, Utagawa Naohiro, Yoshinori Muzutani.

Yumiko Utsu
fot.  Yumiko Utsu

Gośćmi Festiwalu będą: Monika Kozień-Świca – z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, która przeprowadzi spotkanie, nt.: Fotograficzne zawirowania pustki, czyli jak wyglądały początki fotografii japońskiej, i dr Lucjan Buchalik – z Muzeum Miejskiego w Żorach, nt.: Fotografia w badaniach etnograficznych, na przykładzie zdjęć Ajnów (mniejszość etniczna w Japonii) wykonanych na przełomie XIX i XX wieków.

Program Festiwalu obejmuje wystawy, spotkania autorskie, wykłady i warsztaty. Zapraszamy też na absolutną filmową premierę w Polsce: „Traces Of A Diary” („Ślady pamiętnika”, 2010) –  film Marco Martins`a i André Principe z Portugalii, o najbardziej znanych na świecie fotografach japońskich (występują: Daido Moriyama, Takuma Nakahira, Nobuyoshi Araki, Hiromix, Kajii Syoin, Kohei Yoshiyuki, Gerry Badger).

Dyrektorem artystycznym tegorocznej edycji Festiwalu jest Paweł Jaszczuk – absolwent School of Visual of Arts w Sydney; przez wiele lat fotografujący w Japonii; autor słynnych cyklów: „Salaryman” i „Kinky City”, które wystawiał w Berlinie, Pekinie, Kopenhadze, Tokio i Warszawie.

Więcej informacji na: festiwalplener.zory.pl