Pszemek Dzienis i „Pureview” na Vintage Photo Festival 2017 w Bydgoszczy

W ramach programu Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej w Bydgoszczy zostanie pokazany cykl Pszemka Dzienisa pod tytułem „Pureview”. Wernisaż już 6. października. 

22141198_789282874584409_4487826756750189665_n

Vintage Photo Festival w Bydgoszczy to przedsięwzięcie zrodzone z pasji do fotografii oraz głębokiego przekonania o tym, że fotografia analogowa przeżywa obecnie renesans i ma ogromny wpływ na kierunek rozwoju fotografii cyfrowej. Nawiązując do bogatych tradycji fotograficznych Bydgoszczy, impreza prezentuje nie tylko prace wybitnych artystów, tworzących w technikach szlachetnych (mokry kolodion, polaroid itp.), ale także współczesnych twórców fotografii cyfrowej, nawiązujących w swojej twórczości do fotografii analogowej (np. za pomocą aplikacji mobilnych – Instagram, VSCO).

Pszemek Dzienis

Pszemek Dzienis

Pejzaż, dla fotografii to temat będący źródłem wielu inspiracji. Jest to związane po pierwsze, że ze stałą ludzką potrzebą dokumentowania otaczającego świata, a po drugie z historycznymi związkami medium z malarstwem. Ingerencja Dzienisa w naturalnie powstający krajobraz poprzez dodawanie barwników niesie skojarzenia z dziedzictwem szeroko rozumianego land artu, który za główny materiał obróbki brał naturalną przestrzeń, a powstałe instalacje, często mogły trwać tylko dzięki fotografii. Sam malarski gest jakiego używa Pszemek Dzienis na nowo otwiera definicję fotografii jako malowania światłem, którą promował jeden z jej pionierów – Talbot. Najważniejszy jednak jest tu sam kolor zderzony z pejzażem. Nowym elementem w twórczości Pszemka Dzienisa, prócz zainteresowania samym pejzażem i pracą poza studiem, jest przestrzenność prac. W efekcie z płaskich fotografii wiszących na ścianach galeryjnych, niektóre z nich zaczynają przybierać formy trójwymiarowych obiektów.

Vintage Photo Festival potrwa do 22. października. Po więcej informacji i pełen program imprezy zapraszamy na stronę organizatora. Pełna biografia i przegląd innych cykli Pszemka Dzienisa dostępna tutaj