Pureview Przemka Dzienisa na wystawie „Śnieg” w warszawskiej Szydłowski Gallery

Fotografie Przemka Dzienisa z projektu „Pureview” będzie można obejrzeć od 25 stycznia do 1 marca podczas wystawy „Śnieg” w warszawskiej Szydłowski Gallery. „Śnieg” to wystawa pięciu artystów zafascynowanych kolorem śniegu, jego kulturowymi kodami, pejzażem i pograniczem abstrakcji. 

Malarstwo na płótnie, prace na papierze i fotografie każde na swój sposób zachowując silny rys osobowości poszczególnych artystów stwarza dialog o przedstawianiu delikatności światła, odblasku, temperatury, ulotności i przesilenia w cyklu naturalnego czasu. Wernisaż wystawy „Śnieg” odbędzie się w piąrek, 25 stycznia o godz. 19:00.

Artyści:
Jan Dobkowski
Przemek Dzienis
Antoni Starowieyski
Tomasz Tatarczyk
Ralf Teekat

O „Pureviev” Przemka Dzienisa: 
Pejzaż, dla fotografii to temat będący źródłem wielu inspiracji. Jest to związane po pierwsze, ze stałą ludzką potrzebą dokumentowania otaczającego świata, a po drugie z historycznymi związkami medium z malarstwem. Do lat 70. XX wieku relacja ta należała do tych burzliwych w sztuce: pełna wzajemnych wyrzutów i animozji, była między innymi związana z próbami wypracowania nowych rozwiązań dla wspólnego dziedzictwa. Pszemek Dzienis

fot. Przemek Dzienis

Prace Przemka Dzienisa są doskonałym przykładem najnowszego okresu dla tej historycznej relacji. Pejzaże, jakie przy pomocy aparatu fotograficznego tworzy artysta urzekają minimalizmem i malarskim abstrakcyjnym gestem, którym kładzione są barwne plamy. Za płótno dla Dzienisa służy w tych realizacjach delikatny i zaskakujący w swojej fakturze śnieg. To on w niemal całości wypełnia kadry.

Tytułowy „zakres” dla artysty to między innymi umiejętne zestawianie detali śnieżnych krajobrazów z fotografiami, na których górskie szczyty są lepiej widoczne. Tym sposobem cykl łączy w sobie elementy abstrakcji i klasycznego pejzażu. Ten wprowadzony balans, wraz ze skażeniem białej powierzchni poszczególnych obrazów, sprawia widzowi trudność w rozpoznaniu z jakimi pejzażami się mierzy.

Pszemek DzienisPrzemek Dzienis

Ingerencja Dzienisa w naturalnie powstający krajobraz poprzez dodawanie barwników niesie skojarzenia z dziedzictwem szeroko rozumianego land artu, który za główny materiał obróbki brał naturalną przestrzeń, a powstałe instalacje, często mogły trwać tylko dzięki fotografii. Sam malarski gest jakiego używa Przemek Dzienis na nowo otwiera definicję fotografii jako malowania światłem, którą promował jeden z jej pionierów – Talbot. Najważniejszy jednak jest tu sam kolor zderzony z pejzażem. Nowym elementem w twórczości Przemka Dzienisa, prócz zainteresowania samym pejzażem i pracą poza studiem, jest przestrzenność prac. W efekcie z płaskich  fotografii wiszących na ścianach galeryjnych, niektóre z nich zaczynają przybierać formy trójwymiarowych obiektów.

Pszemek Dzienis

fot. Przemek Dzienis

__________________________
Fotografie Przemka Dzienisa na wystawie „Śnieg”
Artyści: Jan Dobkowski, Przemek Dzienis, Antoni Starowieyski, Tomasz Tatarczyk, Ralf Teekat

Szydłowski Gallery
 ul. Wspólna 53 (lok. 2) , Warszawa
25.01-1.03.2019
wernisaż: piątek, 25.01.2019, godz. 19:00
Wydarzenie na Facebooku