Ralph Gibson – Mono

06.05 - 14.06.2015
 • Ralph Gibson

  Ralph Gibson

 • Ralph Gibson

  Ralph Gibson

 • Ralph Gibson

  Ralph Gibson

 • Ralph Gibson

  Ralph Gibson

 • Gibson-Mono-017

  Gibson-Mono-017

 • Gibson-Mono-016

  Gibson-Mono-016

Ralph Gibson legenda amerykańskiej fotografii, niezwykle wyrazista postać. Mistrz kadru i cienia, umiejętnie wychwyconych fragmentów architektury, dostojnej nagości. Jest fotografem ponadczasowym, klasykiem, niepowtarzalnym artystą – uważa współkurator wystawy, Wojtek Wieteska. Dotyka formy i treści w taki sposób, że każdy jego gest fotograficzny opowiada nam, widzom, o świecie, w którym się zaskakująco dobrze odnajdujemy. Wchodzimy w świat realny, żywy, a jednocześnie instalujemy się w przestrzeni własnej wyobraźni, własnych snów.

Dotykamy swoich fantazji, fetyszów, tych ukrywanych przed samym sobą, w postaci myśli, słów lub właśnie przeniesionych przez niego obrazów fotograficznych. Ralph Gibson dokonuje tego w sposób delikatny i jednocześnie jawny i przenikliwy.

Oglądając jego fotografie, nie tracimy poczucia własnej tożsamości, pozostajemy na tej cienkiej warstwie, która jest między fikcją sztuki a światem rzeczywistym. Chcemy w niej być tu i teraz, bo taki jest przekaz fotografii Ralpha Gibsona.

W sztormową noc, jako młody marynarz podczas pierwszej podróży statkiem, wykrzyczał, że będzie fotografem. Ponoć krzyczy tak jeszcze i dzisiaj. Dzięki swojej artystycznej wrażliwości, czujnemu oku, Gibson poszukuje w codziennych, często banalnych scenkach abstrakcyjnych kompozycji, nie stroni od pięknych form, nie unika nagości, dwuznaczności czy pewnych niedopowiedzeń.

Wyrazisty czarno-biały projekt MONO powstał w 2013 roku podczas kilkumiesięcznej podróży dookoła świata. To bardzo klasyczna, gibsonowska fotografia. Formalne zabawy kształtem i cieniem przeplatają się tu z emocjami. Artysta obserwuje świat i umiejętnie buduje napięcie poprzez perfekcyjną kontrolę nad kadrem i światłem oraz poprzez relacje pomiędzy poszczególnymi ujęciami. Wystawa Gibsona nie jest tylko zbiorem kilkudziesięciu fotografii – to opowieść budowana poprzez związki pomiędzy obrazami przez jednego z najwybitniejszych współczesnych klasyków fotografii, sam mawia „to sen, w którym wszystko jest rzeczywiste”.

Po raz pierwszy w prawie pięćdziesięcioletniej karierze artysta sięgnął po aparat cyfrowy. Był to jednak aparat specyficzny. Leica Monochrom rejestruje wyłącznie obraz czarno-biały. Gibson stwierdził później, że czarno-biały obraz z tego aparatu jest esencją cyfrowej technologii fotograficznej. Na wystawie obejrzymy połowę z ponad 100 zdjęć, składających się na projekt i zawartych w albumie „MONO”, wydanym przez legendarne wydawnictwo Lustrum Press, założone przez Gibsona w roku 1970. Projekt był prezentowany w Holandii i Niemczech. W Polsce artysta nigdy nie gościł.

Kurator: Rafał Łochowski, Wojtek Wieteska