Rania Matar – A Girl and Her Room

03.10 - 05.11.2012
  • Rania Matar

    Rania Matar

  • Rania Matar

    Rania Matar

  • Rania Matar

    Rania Matar

„Dziewczyna i jej pokój” to projekt fotograficzny  w całości poświęcony młodym kobietom – nastolatkom pochodzącym z różnych grup społecznych i środowisk etnicznych. Rania Matar pokazuje je w codziennym, całkowicie prywatnym otoczeniu. Zaglądając do pokoi dziewcząt, przekraczamy granice ich przestrzeni osobistej. Co ciekawe, każde z wnętrz wydaje się harmonizować z osobowością ich właścicielek. Dziewczyny stworzyły warunki, w których czują się dobrze, środowisko, które najbardziej im odpowiada i jest wyrazem ich indywidualności.

„Te młode kobiety dały mi unikalną możliwość wglądu w ich całkowicie prywatny świat. Przeczuwając, że ich nie osądzam, ani nie oceniam obdarzyły mnie pełnym zaufaniem. Piękno i siła, marzenia i życzenia tych młodych kobiet pochodzących z zupełnie różnych światów, głęboko mnie poruszyły. Moje fotografie są jak niewidzialne lustro, które odbija wszelkie aspekty ich osobowości. Odkryłam kobietę stojącą na progu dorosłości, ale desperacko trzymającą się dzieciństwa, zawieszoną  pomiędzy dwoma światami, starającą się zaakceptować ten przejściowy etap w życiu i zmiany jakie ze sobą niesie. Plakaty gwiazd rocka, przywódców politycznych i top modelek wisiały ponad łóżkami wypełnionymi maskotkami, wszystko odbijało się w lustrach, które są bardzo istotnym wyposażeniem dziewczęcych pokojów. Pokój pełen osobistych przedmiotów jak zdjęcia, porozrzucane ubrania czy stosy kosmetyków do makijażu, zdawał się być jak bezpieczne łono chroniące przed światem – opowiada artystka.

Rania Matar – urodzona i wychowana w Libanie, od 1984 roku mieszka w USA. Skończyła architecturę a także fotogarfię w New England School of Photography. Wykłada w Massachusetts College of Art and Design, latem pracuje z nastolatkami w palestyńskich obozach dla uchodźców w Libanie. Jest laureatką wielu nagród fotograficznych m.in. Legacy Award 2011, grantu od Massachusetts Cultural Council Fellowship w roku 2011, otrzymała także honorowe wyróżnienie Picture of the Year w konkursie UNICEFu w 2010 roku. Rania Matar często pracuje z aparatami Leica M6 i M7.