Robby Cyron – Figura animalis

10.02 - 17.03.2018

Już 9 lutego o godzinie 19.00 otwarcie wystawy Roby’ego Cyrona „Figura Animalis”. Fotografie z tego cyklu prezentują sportretowane na czarnym tle… konie i kury – Cyron oddaje ich naturę z finezją i wyczuciem niderlandzkiego malarza.

Robby_Cyron_figura_animalis_#9-5
fot. Robby Cyron | „Silkie Bantam” | Figura animalis

Fascynacja Cyrona zaczęła się od kury ozdobnej z kolekcji ptactwa Leona Tarasewicza. Znany malarz użyczył ją do sesji fotograficznej dla modowego magazynu. Żywy kogut stanowił jeden z wielu elementów scenografii, ale przykuł uwagę fotografa. W chwili, w której w świetle lamp jego upierzenie rozbłysło feerią barw, Robby Cyron zrozumiał, że właśnie znalazł nowy obiekt fotograficznej fascynacji.

„Figura Animalis” to tytuł wieloznaczny gdyż łacińskie słowo animalis odnosi się nie tylko do tego, co zwierzęce, ale przede wszystkim do życia i żywotności, a witalną animę można utożsamić również z duszą. Tak też jest ze zwierzętami w obiektywie Cyrona. Artysta poszukuje nowych kanonów piękna w świecie zwierząt.

Robby_Cyron_figura_animalis_#9-7
fot. Robby Cyron | „Wersa” | Figura animalis

W swojej twórczości Robby często bada różne oblicza natury, czy to przy okazji czarno-białej fotografii kobiet w projekcie „Bella”, czy próbie ujarzmienia dzikiej przyrody i zwierząt, jak w przypadku fotografii „Gallus” i „The Family”. Wystawa „Figura Animalis”  zestawia ze sobą te dwie ostatnie serie: ozdobne kury („Gallus”) i konie arabskie – „The Family”.

„The Family” jest poetyckim spojrzeniem na zwierzęta uosabiające mocny charakter oraz wdzięk. Konie, sfotografowane przez Robby’ego, są monumentalne a ich pozy – wyraziste. Bywa, że wydają się smutne i melancholijne. Z kolei słowo „Gallus” oznacza „kogut”, ale w brzmieniu łacińskim jest bardziej wyrafinowane. Tak się też prezentują koguty w obiektywie Cyrona. Zdaje się, że ptaki o piórach w mocnych barwach niemalże „pozują” do zdjęć. Czy to wciąż zwierzęta czy już małe dzieła sztuki?

Robby_Cyron_figura_animalis_#9-2
fot. Robby Cyron | „Białoczuby Miniaturowe” | Figura animalis

W zwierzęcych modelach Cyrona widać całą skalę emocji: smutek, melancholię, a nawet komizm. Ptaki i konie „pozują” bez makijażu, nie są przebrane co daje Cyronowi  – wytrawnemu fotografowi komercyjnemu, pracującemu z modelkami i modelami, aktorami i celebrytami w sesjach do magazynów  – nową przestrzeń do artystycznego działania. „W mojej pracy twórczej zawsze staram się pokazać różne oblicze piękna” – twierdzi artysta. Dlatego też cykl Animalis to także pretekst do nowych poszukiwań estetycznych. Nie byłoby to możliwe bez perfekcyjnego warsztatu. Dzięki precyzyjnemu operowaniu światłem, fotografie Cyrona wyglądają jak hiperrealistyczne obrazy niderlandzkie.

Robby_Cyron_figura_animalis_#9-4
fot. Robby Cyron | „Padewska” | Figura animalis

Robby Cyron urodził się w 1970 roku w Gliwicach – Ślązak związany ze sceną fotograficzna w Polsce i w Niemczech – od ponad 25 lat podejmuje w swojej twórczości tematykę̨ natury, zmysłowości i piękna. Rezultatem tych obserwacji są̨ fotografie publikowane na łamach największych magazynów na całym świecie oraz wystawy. Fotografią Cyron zajął się na przełomie lat 80., gdy wyemigrował do Niemiec. To tam, w jego nowym domu, w Fuldzie, odbyła się̨ pierwsza wystawa, która dała początek coraz większemu uznaniu fotografa w środowisku artystycznym. Równocześnie liczne wyjazdy i praca na całym świecie, miedzy innymi w Hiszpanii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych oraz RPA przyczyniły się̨ do powiększenia portfolio. Fotografie Cyrona były pokazywane w Polsce, miedzy innymi w takich galeriach jak: CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2003), Galeria Nizio, (Warszawa 2004), Instytut Fotografii Fort (Warszawa, 2016) oraz za granicą, w tym w Monachium, Kunzell i Fuldzie.

Robby Cyron, „Figura animalis”
Wernisaż: 09.02.2018 (piątek), godz. 19:00
Wystawa: 10.02 – 17.03.2018
Spotkanie autorskie (prowadzenie Rafał Łochowski):
1.03 (czwartek), g. 18:00
Oprowadzania Robby’ego Cyrona po wystawie: 11.02 (niedziela), g. 13.00 / 17.03 (sobota), g. 17:00

Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, II piętro
Godziny otwarcia galerii: poniedziałek–sobota 10–20, niedziela 12–18
Leica 6×7 Gallery Warszawa, Mysia 3, 00-496 Warszawa. Wstęp bezpłatny
Wydarzenie na Facebooku