Smak Wiśni: oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie

W czwartek, 24 maja o godzinie 18:00, zapraszamy na oprowadzanie autorsko-kuratorskie z udziałem autora wystawy „Smak Wiśni” – Tomaszem Wysockim oraz jej kuratorem – Rafałem Łochowskim w przestrzeni ekspozycji. Oprowadzanie będzie pretekstem do obejrzenia z bliska 12 fotografii składających  się na cały cykl, w których każdy detal stanowi istotny element całości zdjęcia oraz buduje jego symbolikę, atmosferę, historię.

tomasz_wysocki_smak_wisni_dokumentacja (9 of 32)

Jestem zafascynowany człowiekiem. Tym co można z niego ulepić. Już nie na zasadzie plasteliny, którą sam kształtuję, tylko na zasadzie formy. Tej, która się powstaje pod wpływem rozmów, przeżywanych emocji, wspólnie spędzonych chwil, podkreśla Wysocki w subiektywny sposób pokazując w najnowszym projekcie kolejne etapy życia. Narodziny, dorastanie, dojrzałość i starość przedstawia poprzez alegoryczne, pełne ukrytych znaczeń i drobiazgowo skomponowane kadry. Sytuacje przez niego wymyślone dzieją się poza czasem i przestrzenią, maksymalnie oddziałując na widza formą i ukrytą w fotografii anegdotą. Uderzają precyzją i ostrością przedstawionych elementów. Działanie to potęguje duży format fotografii. Jednocześnie czai się w nich charakte­rys­tyczny niepokój, znany z poprzednich projektów artysty.

„Smak Wiśni” to również rodzaj niedopowiedzenia, jaki odnaleźć można w słynnym obrazie Paula Gaugina Kim jesteśmy, skąd przybywamy, dokąd zmierzamy. Smak wiśni Tomasza Wysockiego może stanowić autorskie rozwinięcie zapisanych przez Gaugina myśli, rozpisanym tu na 12 wielkoformatowych fotografii.

2. Tomasz Wysocki, Untitled from the series The Taste Of Cherries, 2018fot. Tomasz Wysocki |„Bez tytułu #6” |Smak Wiśni

Produkcja zdjęć z cyklu „Smak Wiśni” faktycznie przypominała realizację planu filmowego. Najpierw – kilka lat temu, gdy Wysocki rozpoczynał studia w łódzkiej Filmówce – powstał scenariusz i szkice poszczególnych scen. Każdy element został skrupulatnie zaplanowany. W międzyczasie trwało pozyskiwanie funduszy na realizację projektu. Wysocki zaangażował 60-cio osobowy sztab ludzi: aktorów, scenografów, kierowników planu, charakteryzatorów i wi­za­żystów, kostiumografów, kaskaderów, konstruk­torów rekwizytów, operatorów wideo. Sesje zdjęciowe były realizowane w Łodzi, w ogromnym studio o powierzchni 2000 m2.

Oprowadzanie po wystawie „Smak Wiśni” z udziałem Tomasza Wysockiego i Rafała Łochowskiego
24 maja (czwartek), godz. 18:00
Prowadzenie: Rafał Łochowski
Leica 6×7 Gallery Warszawa, ul. Mysia 3, II piętro
Wydarzenie na Facebooku