Spotkanie: Dzienis, Śwircz i Zmyślony o Pureview

18.03 - 18.03.2017

Paradoks fotografii: odkrywając, zakrywa. Reprezentując swój przedmiot, dokonuje zarazem jego transformacji – spłaszcza, zmienia skalę i pozbawia kontekstu. Czyni go obecnym, ale i nieobecnym – wyabstrahowanym z miejsca, czasu i przestrzeni. Skupiając na sobie spojrzenie, udaje, że jej nie ma – wmawia nam nieodparcie, że jest tylko widokiem na coś zupełnie innego; nieprzekupnym okiem; przeźroczystą kopertą.

Dzienis-Pureview-023-press

Przekonują nas o tym prace Przemka Dzienisa. To czyste widoki chwycone w klamry kadru. Ukazują swój przedmiot w sposób enigmatyczny i ambiwalentny, skrywając przed nami jego realną naturę czy proces powstawania. Tym samym zmuszają nasz umysł do twórczego wysiłku – do snucia próżnych domysłów i meandrowania na pograniczu jawy.

Im mniej o nich wiemy, tym lepiej dla nich i dla nas. Bo wiedza jest zbyt ogólna – odwraca naszą uwagę od tego, co konkretne; odrywa od zmysłowej, jeszcze nienazwanej treści doświadczenia i skupia na treści pojęć. A jedno z drugim przecież nie ma nic wspólnego – nie byłoby obrazów, gdyby je można było wypowiedzieć w słowach.

Dzienis-Pureview-012-press

 

Bezradna wyobraźnia sięga do pamięci i stamtąd wydobywa znane sposoby widzenia. Próbuje nimi patrzeć, próbuje nimi nazwać. Stąd luźne skojarzenia z malarstwem lirycznej abstrakcji, gdzie plastyczna forma stała się wizualnym śladem skrajnie subiektywnych, kapryśnych emocji, na podobieństwo brzmienia w muzyce improwizowanej.

Tylko czy fotografia może być intymna? Czy mechaniczny proces przetwarzania światła pozwala nam się zbliżyć do czyjegoś wnętrza? Spojrzeć cudzym okiem na rzeczy dobrze znane? Ukazać pejzaż wewnętrzny? Czy może wręcz przeciwnie – inaczej niż w przypadku malarskiego gestu, trzyma nas na dystans, szczelnie izolując optyczno-mechanicznym filtrem technologii?

Tak o wystawie pisze Iwo Zmyślony, to właśnie ten tekst będzie punktem wyjścia do dyskusji. Zapraszamy na wyjątkowe oprowadzanie, które pozwoli poznać fotografie z cyklu Pureview od nowa.

 

 
Spotkanie: Dzienis, Śwircz i Zmyślony o Pureview
Leica 6×7 Gallery Warszawa
18 marca, godzina 17:30,
Mysia 3