Spotkanie: „Traces” – Premiera książki Weroniki Gęsickiej

W środę, 13 grudnia o godzinie 18.00 odbędzie się premiera książki Weroniki Gęsickiej „Traces”, na którą zapraszamy wraz z galerią Jednostka. Rozmowę z Weroniką Gęsicką poprowadzi Katarzyna Sagatowska.

TRACES_cover01_w

„Traces” to wybór fotomontaży autorstwa Weroniki Gęsickiej stworzonych na bazie amerykańskich fotografii z lat 50. i 60. XX wieku pozyskanych z banków zdjęć. Sceny rodzinne, wakacyjne wspomnienia, życie codzienne – wszystko to zawieszone gdzieś pomiędzy prawdą a fikcją. Obrazy modyfikowane przez artystkę na różne sposoby, zyskują nowy kontekst: wspomnienia o ludziach i sytuacjach są przekształcane i stopniowo się rozmywają. Choć niektóre z nich mogą się wydawać zabawne, prace Gęsickiej są komentarzem do tak podstawowych kwestii, jak tożsamość, samoświadomość czy związki międzyludzkie.

TRACES_spread01_w

„Traces” to pierwsza książka Weroniki Gęsickiej. Jest to również pierwsza książka wydana przez JEDNOSTKĘ. Światowa premiera wydawnictwa odbyła się w Paryżu podczas targów Paris Photo w listopadzie 2017.

TRACES_spread02_w

Weronika Gęsicka „Traces”
Warszawa, 2017
Wydanie pierwsze
Projekt książki: Weronika Gęsicka, Katarzyna Sagatowska, Maga Sokalska
Wydawcy: JEDNOSTKA & W. Gęsicka, M. Sokalska
ISBN: 978-83-949273-0-1

Weronika Gęsicka (ur. w 1984 r. we Włocławku) absolwentka Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki oraz Akademii Fotografii w Warszawie. Zdobyła ogromne uznanie za cykl „Traces”, publikowany i wystawiany na całym świecie. Laureatka wielu nagród, m.in. Foam Talent (2017), Spotlight Award (2017, Belfast Photo Festival) and LensCulture Emerging Talent Awards (2016). Finalistka Prix HSBC pour la Photographie (2017), Prix Levallois (2016) i sekcji ShowOFF festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie (2016). W swoich projektach podejmuje tematy dotyczące pamięci i mechanizmów jej działania. Interesują ją związane z tym teorie naukowe i pseudonaukowe, mnemotechniki oraz różnego rodzaju zaburzenia. Obszar jej działania to przede wszystkim fotografia. Tworzy również obiekty i przedmioty. Ważną częścią jej twórczości jest praca z materiałami archiwalnymi.

www.weronikagesicka.com