Spotkanie: Trip to Mars – Jakub Stanek – premiera książki

W czwartek, 15 marca  o godzinie 18.00, odbędzie się premiera książki  Jakuba Stanka „Trip to Mars”, w spotkaniu autorskim na temat publikacji wezmą udział fotograf Jakub Stanek oraz autor tekstów zamieszczonych w książce – Jakub Wiechowski.

triptomars-4
fot. Jakub Stanek „Trip to Mars”

Jakie czynniki budują jednego z  szefów sycylijskiej mafii?  Jak na słonecznej Sycylii Jakub Stanek natrafił na tą niebezpieczną personę? Jak powstał pomysł na zamknięcie tego niecodziennego spotkania w formie publikacji fotograficznej? „Trip to Mars” zbiera różnorakie konteksty, z którymi związany jest bohater projektu – Giuseppe Fontana.

Unikalne doświadczenie, jakim było wejście w przyjacielskie relacje z Giuseppe pozwoliło skonfrontować obraz przestępcy z codziennym obrazem gościnnego, sympatycznego, inteligentnego mężczyzny, zakochanego w swojej małej ojczyźnie. Zdjęcia to impresje z miejsc, zasłyszanych historii i ludzi, wskazanych przez Peppe.

triptomars-12fot. Jakub Stanek „Trip to Mars”

Sycylijska mafia – cosa nostra – dzisiaj to sprytnie zakamuflowana machina wtapiająca się w codzienne życie ludzi, osłabiająca państwo i kontrolująca firmy. Dowodem na to jak dobrze zorganizowana i tajna jest struktura organizacji jest to, że od 25 lat „ostatni boss”, jak media lubią mówić o capo di tutti capi – Matteo Messinie Denaro, pozostaje nieuchwytny. Jednocześnie życie na ulicach toczy się swoim tempem, a zwykli mieszkańcy Sycylii zdają się nie zwracać uwagi na świat układów, protekcji i haraczy, którego są częścią.

triptomars-10 2
fot. Jakub Stanek „Trip to Mars”

Gdzieś wysoko w tej układance znajduje się bohater, Giuseppe Fontana. Przyjaciel Matteo, jego prawa ręka, consigliere. Rozważnie rozdaje karty, wiodąc zwyczajne życie, w wypowiedziach sprytnie balansując pomiędzy informacjami, których wyjawić nie może a sygnałami i komunikatami pozawerbalnymi pozwalającymi rozeznać się w sytuacji. To o nim oraz jego świecie traktują fotografie Stanka.

Rozmowę poprowadzi Monika Proniewska (Leica 6×7 Gallery)

triptomars-6fot. Jakub Stanek „Trip to Mars”

Jakub Stanek  „Trip to Mars”
Projekt graficzny: Piotr Najar
Teksty: Jakub Wiechowski
Warszawa, 2017

www.stanekjakub.com
wydarzenie na facebooku