Spotkanie wokół książki Rafała Siderskiego „Wyjedź – zostań”

17.10 - 17.10.2019

W czwartek 17 października o godzinie 18:00 zapraszamy do Leica 6×7 Gallery Warszawa na spotkanie wokół książki Rafała Siderskiego „Wyjedź – zostań”.

Ksiazka Wyjedz Zostan - autor Rafal Siderski

Książka Wyjedź Zostań – autor Rafal Siderski

30 sierpnia 1992 roku wracaliśmy z niedzieli nad wodą. Ktoś z domowników otwierał właśnie drzwi, gdy usłyszałem dzwonek telefonu. Pobiegłem odebrać. Myślałem, że dzwoni Tata ze Stanów. Zamiast Taty usłyszałem kobiecy głos proszący kogoś dorosłego. Miałem 8 lat, a pani po drugiej stronie linii przekazała nam wiadomość, że mój Tata nie żyje. Wyjechał do Ameryki kilka lat wcześniej i znałem go tylko z kilku zdjęć i głosu w słuchawce.

 Teraz, prawie trzydzieści lat później, zdałem sobie sprawę, że nie wiem kim był mój Tata. Staram się go poznać, a moi bliscy – matka, brat, babcia i wujek mi w tym pomagają. Pokazują mi pamiątki po ojcu i oglądając stare zdjęcia opowiadają historie z nim związane. Pozwalają mi fotografować się w miejscach, w których przeżyli z moim ojcem ważne chwile. Mimo że starania te skazane są na porażkę, to i tak je podejmuję.

Ksiazka Wyjedz Zostan - autor Rafal Siderski

Książka Wyjedź Zostań – autor Rafal Siderski

Wyjedź Zostań to opowieść o stracie, tęsknocie, emigracji i pamięci. Na ponad 100 zdjęciach autor w eklektyczny sposób opowiada o swoim nieznanym ojcu. Przedstawia go z perspektywy bliskich osób, które miały okazję go poznać. Zadaje pytania, na które wie, że nie uzyska odpowiedzi. Jak sam mówi w wywiadzie będącym integralną częścią wystawy, „ociera się tylko” o wyobrażenie tego, kim był jego ojciec.

Ksiazka Wyjedz Zostan - autor Rafal Siderski

Książka Wyjedź Zostań – autor Rafal Siderski

Książka została wydana przez Galerię Sleńdzińskich. Mała, intymna i skrupulatnie zaprojektowana, pozwala jeszcze pełniej zanurzyć się w tej osobistej historii. Wydrukowana została tylko w 500 egzemplarzach, z czego 400 przeznaczone jest do sprzedaży (150 w wersji polskiej, 250 w wersji angielskiej). Każdy tom numerowany jest przez autora, co pozwala  traktować każdy egzemplarz jako niepowtarzalny obiekt artystyczny.

Rafał Siderski – fotograf ur. w 1984 r. w Białymstoku, od dekady związany zawodowo z Warszawą. Jak sam mówi, zajmuje się przede wszystkim opowiadaniem prawdziwych historii za pomocą zdjęć. Student studiów doktoranckich na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Republice Czeskiej. Wykładowca fotografii w Akademii Fotografii w Warszawie.

Spotkanie poprowadzi Joanna Kinowska.

Tytuł: Wyjedź Zostań
autor: Rafał Siderski
Wydawca: Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
Stron: 204

Wydarzenie na Facebook – KLIK