Spotkanie z fotografem: Cienie Echa – Piotr Zbierski

W czwartek 22 listopada o godzinie 18:00 zapraszamy na spotkanie autorskie poświęcone nowemu projektowi fotograficznemu Piotra Zbierskiego pt. „Cienie Echa”.  Pracę na tym cyklem fotograf rozpoczął w 2015 r., a efektem końcowym będzie książka fotograficzna, której premiera planowana jest na listopad 2019 r. na prestiżowych targach fotograficznych Paris Photo (wydawca: Andre Frere Editions). Podczas spotkania odbędzie się pokaz nowych zdjęć Zbierskiego w postaci slideshow. 

PUSH_THE_SKY_AWAY_01.małe
fot. Piotr Zbierski, Push the sky away 

Projekt fotograficzny „Cienie Echa” (Echoes Shades) jest wizualną opowieścią między innymi o problematyce przeżywania masowych rytuałów religijnych, duchowych świąt ku czci natury oraz tradycyjnych praktykach medycznych związanych z szamanizmem.

„Cienie echa” to artystyczna analiza relacji i współistnienia natury oraz kultury. Nawiązując do tytułu – echa to słuchowe odbicia realnego dźwięku, natomiast cienie to odbicia wizualne realnych związków czasoprzestrzennych w świecie. Tak właśnie fotograf  postrzega historiozoficzną relacje między naturą a kulturą. W swoich pracach przedstawia kulturę rozumianą jako echa natury, natomiast jej symbole, znaki, wytwory, czy rytuały jako cienie żywiołów i zjawisk jakie zachodzą w naturze.

Relacje siły, która „znakuje” (Natura), oraz przestrzeni „oznakowanej” (Kultura) są dla Zbierskiego podstawą oraz głównym punktem wyjścia do analizy współczesnych zjawisk i przemian kultur w religare – wiązaniu ponownym rytuałów przodków. Fotograf głównie skupia się na kulturach dawnych (często animistycznych np. Paradangan w Indonezji) oraz rytuałach przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej; m.in. instytucja Szamana w tradycji syberyjskiej, rola rytuałów przejścia w tradycji Tana Toraja w Indonezji, rytuały inicjacyjne przynależności do wspólnoty w tradycji afrykańskich plemion Rejonu Omo, rola Szeptuch na Podlasiu w tradycji medycyny naturalnej regionu.

PUSH_THE_SKY_AWAY_02
fot.  Piotr Zbierski, Push teh sky away

Do tej pory Zbierski pracował m.in. w Rumunii w regionie Maramuresz fotografując prawosławne obchody Świąt Bożego Narodzenia oraz lokalne święta związane z corocznym odradzaniem się natury. Prowadził również badania na temat religii hinduistycznej, odwiedzając święte miasta indyjskie i  przedstawiając lokalne rytuały przejścia. Na Sycylii natomiast uczestniczył w obchodach dni Św. Agaty patronki Katanii – miejscowego rytuału oczyszczenia związanego z bogatą historią regionu. Odwiedził również Humań na Ukrainie podczas pielgrzymki Chasydów do grobu Cadyka. W Polsce w ramach projektu fotografował rozmaite obiekty – głównie we wschodniej części kraju – które były istotne dla rozwoju kultury i tradycji na przestrzeni wieków m.in. budowle na Szlaku Architektury Drewnianej, kręgi kamienne czyli pozostałości po plemionach Gotów, jak również rytuały prawosławne odbywające się na Górze Grabarce oraz chrześcijańskie obchody głównych świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.

 

PUSH_THE_SKY_AWAY_10

fot. Piotr Zbierski, Push the sky away

To co najbardziej interesuje Zbierskiego w tym cyklu fotografii  to ślady i szwy tego, co było jeszcze przed obrazem, archeologia, która nie jest linearną rekonstrukcją, ale uznaniem współobecności czasów. Dialog pomiędzy czasem mentalnym i wspólnym, relacje z przeszłością. Interesuje go nachodzenie się i erozja tych przestrzeni, dążące do wyodrębnienia struktury, która pyta o to skąd przyszła; istnieje teraz, lecz jest wynikiem antropologicznej przeprawy przez wieki. W swoim nowym cyklu fotografii fotograf skupia się na zagadnieniach związanych z powstawaniem kultur, symboli i znaków, którymi się posługujemy. Zbierski szczególny nacisk kładzie na  obserwację natury jako czynnika, z którego wywodzi się większość systemów kulturowych. Skupia się na społecznościach pierwotnych i systemach znaków/obrazów, które zostały wypracowane, jak również na zagadnieniach związanych z subiektywnym postrzeganiem czasu i rytmu przyrody.

PUSH_THE_SKY_AWAY_11

fot. Piotr Zbierski, Push the sky away

Piotr Zbierski
Urodzony w 1987 roku, artysta fotograf. Absolwent PWSFTviT w Łodzi na kierunku fotografia. Obecnie doktorant na tej uczelni. Podczas studiów wypracował swój unikalny, wyrazisty styl fotografii czarnobiałej, który od kilku lat konsekwentnie rozwija i który stał się jego wizytówką. Ostatnio intensywnie eksperymentuje z fotografia barwną, wykorzystując głównie materiały natychmiastowe (tzw. polaroidy).  Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich fotografów młodego pokolenia. Prezentował swoje prace w galeriach m.in. we Francji, Niemczech, Portugalii, Rosji, jak również w magazynach (Shots Magazine, Archivo Zine, Die Nacht, Gup Magazine). W 2012 roku wygrał prestiżową nagrodę dla Leica Oscar Barnack NewcomerAward za cykl prac Pass by me.  W 2016 roku wydał swoją pierwszą książkę pt. Push the sky away – tryptyk nad którym pracował w latach 2008-2016. Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Musée de l’Élysée w Szwajcarii oraz Kiyosato Museum of Photographic Arts w Japonii.

„Cienie Echa” (Echoes Shades)  – Piotr Zbierski: spotkanie autorskie i prezentacja nowego projektu fotograficznego

Spotkanie towarzyszy wystawie Jacoba Aue Sobola „With and Without You”

22 listopada (czwartek), godz. 18:00
Leica 6×7 Gallery Warszawa

Wydarzenie na Facebooku