Spotkanie z Maciejem Jeziorkiem wokół książki „Message”

28.11 - 28.11.2019

28 listopada o godzinie 18:00 Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na spotkanie wokół książki Macieja Jeziorka „Message”. Spotkanie poprowadzi Patryk Wiśniewski.

unnamed

„Książka „Message” to moja druga autorska publikacja dotycząca Indii.

Od pierwszego wyjazdu do tego kraju w 2008 roku interesowało mnie realizowanie wielo-zdjęciowych materiałów dokumentalnych dotyczących postrzegania i rozumienia obcej dla nas, Europejczyków kultury. O tym była pierwsza książka „317 days to Mars” z 2015 roku, o tym też jest „Message”.

Ten projekt, to po pierwsze wizualna interpretacja napisanego w języku polskim, szesnastowiecznego listu z Indii. Autorem tej relacji jest Krzysztof Pawłowski. List powstał w 1596 roku na Goa, został wysłany do Krakowa i na dzień dzisiejszy to najstarsza napisana w naszym języku relacja z subkontynentu.

jeziorek_message_009

To tekst niezwykle żywy, bezpośredni. Nie jest rozprawą o dalekich krajach. To raczej mail, rozbudowana wiadomość, taka,  jaką sami byśmy dziś wysłali z podróży. Pawłowski opisuje życie codzienne, kuchnię, obyczaje, stroje, faunę, florę a nawet stosunki społeczne. W liście poza celnymi spostrzeżeniami znajduje się wiele błędnych stereotypów i nieścisłości wynikających z braku odpowiedniego poznania ale właśnie przez te błędy możemy dziś sami zastanowić się na naszą kondycją w starciu z nieznanym, zagadkowym krajem.

Jeśli chodzi o warstwę wizualną to sięgnąłem do początków fotograficznego poznawania  świata, do stereofotografii. Była to technika niezwykle popularna w przedstawianiu obrazów z najodleglejszych części globu od ery dagerotypów aż po początki  XX w. 

jeziorek_message_001

Stereografie z dawnych lat często bazowały na wręcz kolonialnym sposobie obrazowania życia w Indiach. Do dziś jest on mocno zakorzeniony w masowej kulturze wizualnej. Fotograficzny kolonializm i post kolonializm oraz krytyczne podejście do roli fotografa – reportera opowiadającego i tłumaczącego egzotyczny kraj to druga idea, której poświęcony jest projekt „Message”.

Zdjęcia do projektu zostały wykonane w 2018 roku, podczas dwóch wyjazdów do Delhi i Bombaju,  w ramach stypendium MKiDN. W książce znajduje się obszerny fragment oryginalnego listu Krzysztofa Pawłowskiego oraz ponad 40 kolorowych stereopar. Ciekawostką jest, że w „Message” są one przygotowane do oglądania w nietypowej technice, w swoboglądzie krzyżowym / cross-view. Tak prezentowane fotografie nie potrzebują dodatkowych instrumentów optycznych by dostrzec efekt 3D.” Maciej Jeziorek

Selfpublishing
Nakład: 300 sztuk książki.
Data wydania: Kwiecień 2019

Maciej Jeziorek – fotograf dokumentalista. Rocznik 1973. Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Współzałożyciel agencji Napo Images. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012 i 2018). Członek Press Club Polska i ZPAF. Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, dzienników „Życie”, „Życie Warszawy” i „Polska the Times”. Wielokrotnie nagradzany na konkursach fotografii. Od 2016 szef działu foto w FORUM Polskiej Agencji Fotografów.

Wydarzenie na Facebook: KLIK

Zapraszamy :)