Sputnik Photos – Stand By

10.12 - 26.01.2014
 • Agnieszka Rayss, Stand By, Sputnik Photos

  Agnieszka Rayss, Stand By, Sputnik Photos

 • Rafał-Milach_Stand-by_Sputnik-Photos-w-Leica-Gallery-Warszawa2

  Rafał-Milach_Stand-by_Sputnik-Photos-w-Leica-Gallery-Warszawa2

 • Andrei Liankievich, Stand By, Sputnik Photos

  Andrei Liankievich, Stand By, Sputnik Photos

 • Jan Brykczynski, Stand By, Sputnik Photos

  Jan Brykczynski, Stand By, Sputnik Photos

Co staje się obiektem autoprezentacji w kraju, który podobno nie ma tożsamości narodowej? Czy puszcza Białowieska może znajdować się w mieszkaniu? Co wspólnego ma młody wytatuowany człowiek z weteranką Wojny Ojczyźnianej? Te pytania prowadzą do najważniejszego spośród nich: jaka jest Białoruś?

Siedmiu fotografów różnych narodowości pojechało na Białoruś. Chcieli zobaczyć, co kryje się pod stwierdzeniem „ostatnia dyktatura w Europie”. Nie było łatwo. Powoli, warstwa po warstwie artyści ze Sputnik Photos odkrywali kraj naszych sąsiadów. Tak powstał materiał z wystawy w Leica Gallery Warszawa – „Stand By”.

Projekt, podczas którego powstawały materiały do książki i wystawy, trwał dwa lata. Fotografowie chcieli pokazać codzienne życie Białorusi, sprawy pozornie dalekie od świata polityki i reżimu Łukaszenki, fakty nieobecne w relacjach medialnych. A takie tematy interesują Rafała Milacha, Jana Brykczyńskiego, Agnieszkę Rayss oraz Justynę Mielnikiewicz, Andreia Liankevicha, Mancę Juvan i Adama Pańczuka. Choć większość z nich to doświadczeni, wielokrotnie nagradzani fotografowie i tak trudno im było – najpierw zrozumieć Białoruś, a potem o niej opowiedzieć obrazami.

Fotografowie trafili do różnych miejsc, dotknęli różnych tematów, a tym samym jako kolektyw przedstawili bogaty i różnorodny obraz Białorusi. Jan Brykczyński na wystawie pokaże nietypowe oblicze Puszczy Białowieskiej i jej miejsce w życiu społeczności nadgranicznej. Agnieszka Rayss zaprezentuje weteranki Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, a Adam Pańczuk pokaże modę uliczną, która odgrywa ogromną rolę na Białorusi. „Stand by” to też projekty o biurze matrymonialnym dla zagranicznych klientów, emigracji zarobkowej Białorusinów do USA, propagandzie i absurdalnym obliczu cenzury, współczesnej interpretacji II Wojny Światowej.
Jak pisze Victor Martinovich w swoim eseju, na Białorusi: „na każdym kroku stykasz się z przykładami podwójnego systemu. Są dwa związki literatów, między 1996 a 1999 były nawet dwa parlamenty. Życie jest ciężkie, ale jednocześnie gdy przyjeżdżasz do Mińska, wszystko jest czyste i zadbane.” Te dualizmy badane są od wewnątrz i z zewnątrz, zarówno przez białoruskich fotografów jak i Polaków. Wystawa pokazuje nieznane miejsca, porusza zaskakujące tematy, ale też bawi się ze stereotypami, potwierdzając lub obalając mity.

Fotografowie: Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Manca Juvan, Justyna Mielnikiewicz, Rafał Milach, Adam Pańczuk, Agnieszka Rayss

Sputnik Photos to międzynarodowy kolektyw fotografów dokumentalistów pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej. Artystów połączyło doświadczenie transformacji tego regionu, pasja obserwowania i opisywania tego, co ich otacza, a co jest w ciągłej zmianie. Kolektyw realizuje zbiorowe i indywidualne projekty fotograficzne. Ważną częścią ich pracy jest działalność wydawnicza, w którą włączają dziennikarzy i pisarzy. O projekty graficzne książek i periodyków dba Ania Nałęcka / Tapir Book Design. Kolektyw działa także w przestrzeni edukacyjnej: w 2012 roku zainaugurował Program Mentorski Sputnika. Fotografie kolektywu zdobywają najważniejsze międzynarodowe nagrody, takie jak World Press Photo czy Picture of the Year International. Prezentowane są w galeriach i na festiwalach fotograficznych na całym świecie. Skład kolektywu: Andrej Balco, Jan Brykczyński, Manca Juvan, Andrei Liankevich, Michał Łuczak, Justyna Mielnikiewicz, Rafał Milach, Adam Pańczuk, Agnieszka Rayss. Koordynacją projektów zajmuje się Marzena Michałek.

Linki i zasoby do pobrania