Szymon Kobusiński – O2

14.03 - 10.04.2012
  • Szymon Kobusiński

    Szymon Kobusiński

Jedno zanurzenie modelki pod wodę pozwala na wykonanie trzech ujęć. Fotografie powstają nocą, a studio fotograficzne przenosi się na dno basenu. Przez szklaną ścianę, artysta obserwuje rozgrywający się jak na teatralnej scenie podwodny spektakl.

Projekt „O2″, przygotowany przez Szymona Kobusińskiego specjalnie dla Leica Gallery to 11 fotografii wielkoformatowych, oraz grafika komputerowa. To kreacyjna fotografia podwodna będąca próbą zapanowania nad materią  – wodą, ruchem, światłem. W podwodnej sesji fashion z modelką w stanie nieważkości wszystko staje się magiczne – zatrzymana ekspresja, wrażenie lewitowania – ciała, włosów i tkanin, które zyskują nową plastykę i lekkość. Woda tworzy swoistą trójwymiarowość i choć patrzymy na zdjęcia to mamy niezwykłe złudzenie głębi i przestrzeni.

Projektowi „O2″ towarzyszą grafiki Piotra Janowczyka – historyka sztuki, plastyka, rysownika i grafika operującego językiem wizualnym, typowym dla kultury masowej, street artu i komiksu. W projekcie wzięły udział „syreny”: Agata Małecka i Martyna Kowalik. Unikalne kreacje zaprojektowała Joanna Paradecka.  Jej prace to recyclingowa haute couture, powstała na bazie tkanin pozyskanych z innych istniejących ubrań. Autorką charakteryzacji jest Edyta Kobusińska.

Szymon Kobusiński od lat z pasją zajmuje się portretem, także podwodnym. Mimo, że w fotografii stawia na jakość, często kieruje się intuicją i instynktem. Urodzony w 1973 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Fotografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej im. Leona Schillera w Łodzi. Wykładowca w Warszawskiej Szkole Reklamy i szkołach wyższych (m.in. dla PWSFiTv w Łodzi, ASP w Krakowie, UMCS w Lublinie), a także dla potrzeb firm (m.in. Nikon, Nokia, Sigma). Mentor Photo Lab Nokia Trends 2007. Laureat nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych, m.in. I nagrody w Konkursie dla Fotografów Profesjonalnych Modna Nokia w 2004 r.

Jako fotograf współpracuje z wieloma firmami i wydawnictwami m.in. Bertelsmann Media, Edipresse, Polpharma, Philips, Generali, Telewizja Polska, Pramerica, Nationale Nederlanden, Ministerstwo Zdrowia, SPI International, Dalkia, Antalis Polska, Cameron McKenna, Clifford Chance. Współtwórca i fundator Fundacji PORTFOLIO. Właściciel Photoproduction i Studio Bank. Podwodna fotografia Szymona Kobusińskiego zaczęła się ponad 10 lat temu od pracy dyplomowej „Inny Świat” w PWSFiTv w Łodzi, pokazanej po raz pierwszy w 2001 r. w Teatrze Narodowym w Warszawie. Pozostałe wystawy: „Mój czas”, Traffic, Warszawa (2003); „Światło Życia”, Teatr Wielki w Warszawie, a następnie Londyn, Szczecin, Gdańsk, Wrocław, Poznań (2004); „Ocalić od zapomnienia”, Ambasada RP w Londynie, Łazienki Królewskie i Senat RP, Warszawa (2005); „Medaliści”, Hotel Sofitel, Warszawa i Galeria Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2008); „Pasja”, The Cinnamon, Warszawa (2008).